HIIT – High Intensive Interwal Training

HIIT – High Intensive Interwal Training

HIIT (High Intensive Interwal Training) to ostatnio coraz popularniejsza metoda treningu spalającego tkankę tłuszczową. Nie każdy jednak może go wykonać.
/ 04.02.2010 10:36
HIIT – High Intensive Interwal Training

Co to jest HIIT

HIIT, czyli High Intensive Interwal Training to wysoko intensywny trening interwałowy (1 interwał = ok. 30 sekund truchtu i 10 sekund sprintu). Charakteryzuje się bardzo wysoką intensywnością: około 95- 100% tętna maksymalnego przeplatanego z treningiem o niskiej intensywności, na około 65% tętna maksymalnego. Trening ten jest o wiele krótszy od aerobów i dlatego, jak sądzę, cieszy się uznaniem.

Zobacz jak obliczyć tętno na potrzeby ćwiczeń.

Przestrzegam jednak przed odbieraniem tego treningu jako „Wystarczy że poćwiczę na np. orbit reku przez 15 minut” i schudnę. Wygląda to zupełnie inaczej. HIIT, podobnie jak trening aerobowy, musi być odpowiednio wykonany, by przyniósł efekty. W tym przypadku oznacza to, że musisz wykorzystać maksimum swoich możliwości.

Muszę zaznaczyć jeszcze jedno – większości kobiet wydaje się, że ćwiczą z wykorzystaniem maksimum swoich możliwości, a wcale tak nie jest. Wynika to z faktu kobiecej delikatności i nieumiejętności podejmowania maksymalnego wysiłku fizycznego, jak również z lenistwa. Łatwiej jest powiedzieć „Nie mam siły”. Jednak jeśli chciałabyś się zdecydować na taki trening, musisz tę siłę znaleźć. Inaczej HIIT nie zadziała.

Kiedy trening HIIT spala tkankę tłuszczową?

Jak już wiesz trening ten polega na zmianie intensywności. W momencie przechodzenia z jednej intensywności treningu w drugą (czyli z oddychania komórkowego, tlenowego na beztlenowe) powstaje tzw. dług tlenowy, który spala tkankę tłuszczową. Jest to moment objętości tlenu zużywanego na odbudowę warunków fizjologicznych, zaburzonych czasowym metabolizmem beztlenowym. Podczas wykonywania tego rodzaju treningu ważne jest również zjawisko EPOC (excess postexercise oxygen consumption), czyli zwiększone potreningowe pobieranie tlenu.

Oznacza to, że po wykonaniu takiego treningu zwiększona jest konsumpcja tlenu, czyli spalanie tkanki tłuszczowej. Dzieje się to więc również w czasie, w którym nie ćwiczymy. Oczywiście nie możemy zapominać o odpowiedniej diecie, gdyż samym treningiem zdziałamy niewiele, jeśli w ogóle cokolwiek.

Zobacz jadłospis dla kobiet ćwiczących aerobik.

Tylko dla wytrwałych

Coraz więcej pisze się o tej metodzie i może stać się ona dla niektórych idealnym pomysłem na odchudzanie, gdyż trening HIIT jest o wiele krótszy niż aerobowy. Każdy chciałby poćwiczyć 15 minut i pięknie wyglądać, a w dodatku chudnąć jeszcze po treningu. Jest jednak mały problem – żeby ten trening odpowiednio wykonać nie wystarczy się trochę zmęczyć, co tu dużo mówić, trzeba się po prostu „skatować”. Od strony zdrowotnej jest to więc maksymalne obciążenie dla organizmu. Nie każdemu i nie w każdym wieku można taki trening polecić.

Z mojego doświadczenia w pracy z kobietami wiem, że taki trening jest w stanie wykonać tylko 3 na 100 kobiet, dlatego osobiście jestem za treningiem aerobowym, który nie jest zależny od Twojej kondycji, Twoich zdolności i chęci, a także nie powoduje uszczerbku na zdrowiu – wręcz przeciwnie.

Poznaj zasady treningu aerobowego.

Wiele osób pyta mnie: po co męczyć się godzinę trenując aerobowo, jeśli można ćwiczyć 15- 20 minut metodą HIIT. Problem polega na tym że, jak już mówiłam, mało która z kobiet jest w stanie wytrzymać takie obciążenie.

Mimo wszystko inny trening 20-minutowy nie spali tkanki tłuszczowej tak jak HIIT.


Ewelina Jakubiak Trener Osobisty
http://www.e-sylwetka.pl