Podstawowe kroki aerobiku fot. Adobe Stock

Podstawowe kroki aerobiku - jak wyglądają i jak się nazywają?

Nie nadążasz za grupą podczas zajęć bo nie wiesz, jak nazywają się podstawowe kroki aerobiku, także te na stepie? Oto opis poszczególnych kroków wraz z ich specjalistycznymi nazwami.
/ 04.02.2021 19:16
Podstawowe kroki aerobiku fot. Adobe Stock

Aerobik to system treningu opartego na ćwiczeniach aerobowych, czyli takich, które polegają na zwiększonej wymianie tlenowej. Trening odbywa się przy dźwiękach rytmicznej muzyki, zazwyczaj w grupie.

Ta zdrowa forma aktywności doczekała się własnego nazewnictwa, które osobom początkującym może sprawiać problemy. Poniżej znajdziesz opis podstawowych kroków aerobiku, także tych wykonywanych z udziałem stepu.

Podstawowe kroki aerobiku - lista

Choreografia przygotowana przez instruktora opiera się na krokach obowiązujących na całym świecie oraz jego własnej koncepcji zajęć. Podstawowe kroki w aerobiku to:

  • Step touch – odstaw w bok prawą nogę, dostaw do niej lewą (nie przenosząc ciężaru z prawej nogi).
  • Step out – odstaw w bok prawą nogę, następnie lewą zrób akcent w miejscu, w którym wcześniej stała.
  • Heel back – odstaw w bok prawą nogę, następnie ugnij lewą w tył tak, jakbyś chciała kopnąć się w pośladek. Ważne: nie dotykaj piętą pośladka, zachowaj kąt 90° pomiędzy łydka a tylną stroną uda.
  • V-step – stojąc ze złączonymi nogami, postaw prawą stopę w przód, po skosie w prawo, następnie lewą w przód po skosie w lewo, wróć prawą nogą do pozycji wyjściowej i dostaw do niej lewą. Ten krok ma przypominać rysowanie litery V.
  • Knee up – odstaw w bok prawą nogę, następnie unieś lewe kolano w bok.

Istnieje wiele kroków aerobiku, które trudno opisać w zrozumiały sposób. Po pierwszych zajęciach będziesz doskonale znała podstawowe kroki. Nie zrażaj się tym, że niektórych z nich nie pamiętasz i gubisz się w choreografii.

Wraz z upływem czasu i regularnym uczęszczaniem na zajęcia zapamiętasz je wszystkie, a fitness w grupie stanie się tylko przyjemnością i sposobem na zdrowie i szczupłą sylwetkę.

aerobik układ ćwiczeń
fot. Adobe Stock

Zaczynasz ćwiczyć? Zgarnij do Nike kod rabatowy i kup wygodny strój z dużą zniżką.

Podstawowe kroki aerobiku na stepie

Podczas wielu rodzajów treningu aerobowego korzysta się z przyrządu nazywanego stepem. Jest to platforma, której używa się zarówno w zajęciach opartych na choreografii, jak i w zajęciach typowo wzmacniających.

Podstawowe kroki na stepie to:

  • Basic step – wejdź prawą nogą na step, dostaw do niej lewą, zejdź prawą nogą ze stepu, dostaw lewą.
  • Knee up – wejdź prawą nogą na lewą stronę stepu, podciągnij kolano lewej nogi, odstaw lewą nogę na podłogę, dostaw do niej prawą.
  • Trzy kolana – wejdź prawą nogą na lewą stronę stepu, podciągnij trzykrotnie kolano lewej nogi, odstaw lewą nogę na podłogę i dostaw do niej prawą.
  • Kick – wejdź prawą nogą na lewą stronę stepu, zrób lewą nogą wykop przed siebie, postaw lewą nogę na podłogę i dostaw do niej prawą.
  • Tap – stojąc na podłodze, zrób prawą nogą akcent na step i odstaw nogę do pozycji wyjściowej.

Artykuł pierwotnie został opublikowany 10.05.2012.

Czytaj więcej na temat ćwiczeń:
Ćwiczenia na brzuch dla początkujących
Co jeść przed treningiem?
Trening interwałowy w domu bez sprzętu