Podstawowe kroki aerobiku - jak wyglądają i jak się nazywają?

Podstawowe kroki aerobiku fot. Adobe Stock
Nie nadążasz za grupą podczas zajęć bo nie wiesz, jak nazywają się podstawowe kroki aerobiku, także te na stepie? Oto opis poszczególnych kroków wraz z ich specjalistycznymi nazwami.
/ 04.02.2021 19:16
Podstawowe kroki aerobiku fot. Adobe Stock

Aerobik to system treningu opartego na ćwiczeniach aerobowych, czyli takich, które polegają na zwiększonej wymianie tlenowej. Trening odbywa się przy dźwiękach rytmicznej muzyki, zazwyczaj w grupie.

Ta zdrowa forma aktywności doczekała się własnego nazewnictwa, które osobom początkującym może sprawiać problemy. Poniżej znajdziesz opis podstawowych kroków aerobiku, także tych wykonywanych z udziałem stepu.

Podstawowe kroki aerobiku - lista

Choreografia przygotowana przez instruktora opiera się na krokach obowiązujących na całym świecie oraz jego własnej koncepcji zajęć. Podstawowe kroki w aerobiku to:

  • Step touch – odstaw w bok prawą nogę, dostaw do niej lewą (nie przenosząc ciężaru z prawej nogi).
  • Step out – odstaw w bok prawą nogę, następnie lewą zrób akcent w miejscu, w którym wcześniej stała.
  • Heel back – odstaw w bok prawą nogę, następnie ugnij lewą w tył tak, jakbyś chciała kopnąć się w pośladek. Ważne: nie dotykaj piętą pośladka, zachowaj kąt 90° pomiędzy łydka a tylną stroną uda.
  • V-step – stojąc ze złączonymi nogami, postaw prawą stopę w przód, po skosie w prawo, następnie lewą w przód po skosie w lewo, wróć prawą nogą do pozycji wyjściowej i dostaw do niej lewą. Ten krok ma przypominać rysowanie litery V.
  • Knee up – odstaw w bok prawą nogę, następnie unieś lewe kolano w bok.

Istnieje wiele kroków aerobiku, które trudno opisać w zrozumiały sposób. Po pierwszych zajęciach będziesz doskonale znała podstawowe kroki. Nie zrażaj się tym, że niektórych z nich nie pamiętasz i gubisz się w choreografii.

Wraz z upływem czasu i regularnym uczęszczaniem na zajęcia zapamiętasz je wszystkie, a fitness w grupie stanie się tylko przyjemnością i sposobem na zdrowie i szczupłą sylwetkę.

aerobik układ ćwiczeń
fot. Adobe Stock

Zaczynasz ćwiczyć? Zgarnij do Nike kod rabatowy i kup wygodny strój z dużą zniżką.

Podstawowe kroki aerobiku na stepie

Podczas wielu rodzajów treningu aerobowego korzysta się z przyrządu nazywanego stepem. Jest to platforma, której używa się zarówno w zajęciach opartych na choreografii, jak i w zajęciach typowo wzmacniających.

Podstawowe kroki na stepie to:

  • Basic step – wejdź prawą nogą na step, dostaw do niej lewą, zejdź prawą nogą ze stepu, dostaw lewą.
  • Knee up – wejdź prawą nogą na lewą stronę stepu, podciągnij kolano lewej nogi, odstaw lewą nogę na podłogę, dostaw do niej prawą.
  • Trzy kolana – wejdź prawą nogą na lewą stronę stepu, podciągnij trzykrotnie kolano lewej nogi, odstaw lewą nogę na podłogę i dostaw do niej prawą.
  • Kick – wejdź prawą nogą na lewą stronę stepu, zrób lewą nogą wykop przed siebie, postaw lewą nogę na podłogę i dostaw do niej prawą.
  • Tap – stojąc na podłodze, zrób prawą nogą akcent na step i odstaw nogę do pozycji wyjściowej.

Artykuł pierwotnie został opublikowany 10.05.2012.

Czytaj więcej na temat ćwiczeń:
Ćwiczenia na brzuch dla początkujących
Co jeść przed treningiem?
Trening interwałowy w domu bez sprzętu

Redakcja poleca

REKLAMA