POLECAMY

Ślub w plenerze - rozmowa z konsultantką ślubną

Ślub na plaży, w romantycznym parku czy na leśnej polanie jest znacznie bardziej efektowny niż w surowym wnętrzu urzędu, dlatego coraz więcej narzeczonych marzy o zorganizowaniu ceremonii zaślubin w plenerze. Czy w Polsce jest to w ogóle możliwe, zapytaliśmy Agatę Pawłowską, konsultantkę ślubną z firmy 2Cytryny.

Ślub na plaży, w romantycznym parku czy na leśnej polanie jest znacznie bardziej efektowny niż w surowym wnętrzu urzędu, dlatego coraz więcej narzeczonych marzy o zorganizowaniu ceremonii zaślubin w plenerze. Czy w Polsce jest to w ogóle możliwe zapytaliśmy Agatę Pawłowską, konsultankę ślubną z firmy 2Cytryny.

Od niedawna do Polski dotarł z Zachodu trend na organizowanie ślubów w plenerze, czy zyskuje on na popularności?

Moda na organizowanie ślubów w plenerze gości w Polsce już od kilku lat. Niemal każda Para, która rozpoczyna z nami współpracę marzy o zorganizowaniu swojej uroczystości zaślubin na świeżym powietrzu. Wcale mnie to nie dziwi – te śluby są najpiękniejsze i najbardziej romantyczne. Główną przeszkodą dla tego rodzaju zaślubin jest jednak przede wszystkim brak jasnych regulacji prawnych, które umożliwiałyby organizację ślubów plenerowych (czy generalnie poza USC) oraz pogoda, która w Polsce potrafi płatać figle.

 

 

Jakich formalności należy dopełnić, żeby zorganizować ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego?

Przed wszystkim należy dowiedzieć się, czy zorganizowanie uroczystości poza urzędem w danym przypadku jest w ogóle możliwe. Niektórzy kierownicy urzędów są bardziej otwarci na takie prośby, inni mniej. Kolejnym krokiem jest złożenie podania do kierownika Urzędu z prośbą o udzielenie takiego ślubu poza USC. Pamiętać należy, że urzędnicy obawiają się o powagę miejsca wybranego na ślub poza urzędem. Takie miejsce musi być „godne”, tj. ciche, spokojne, uporządkowane. Problemem dla urzędnika jest również brak warunków do pracy i pozostawienie ich samym sobie. Zatem jednym z zadań konsultanta ślubnego w czasie ślubu plenerowego jest „zaopiekowanie się” urzędnikiem – przywiezienie i odwiezienie go, znalezienie bezpiecznego miejsca na przechowanie jego rzeczy, odpowiednie przygotowanie miejsca ceremonii. Warto, żeby wszystkie pary o tym pamiętały.

Czy ślub kościelny również można zorganizować poza terenem świątyni?

Niestety w przypadku ślubu kościelnego, bądź konkordatowego sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Oficjalnie zorganizowanie ślubu poza Kościołem nie jest możliwe. Ciężko dotrzeć do przepisów, które jednoznacznie określają, co można, a czego nie można. Spotkałyśmy się już naprawdę z różnymi wykładniami i wszystkie pochodziły od osób dobrze znających prawo kanoniczne. Łatwiej może być tym parom, które mają znajomego księdza. Jednak i to nie daje gwarancji na to, że uda się uzyskać odpowiednie pozwolenie.

Jeśli nie uda się zdobyć potrzebnych pozwoleń, jest jakiś sposób na to, aby mimo wszystko zorganizować ślub w plenerze?

Jest oczywiście rozwiązanie, które w takim przypadku polecamy naszym klientom. Jest to tak zwany ślub symboliczny – uroczystość prowadzona przez celebransa. W praktyce wygląda to tak, że młoda para zawiera związek w USC bądź w kościele wcześniej, np. rano tego samego dnia, a później odbywa się plenerowa uroczystość z udziałem gości. Młodzi mogą wówczas wygłosić napisane przez siebie przysięgi oraz ułożyć scenariusz całej uroczystości.

Niektórzy decydują się na ślub z uczestnictwem aktora, który odgrywa rolę urzędnika. Ślub cywilny jest zawarty w takim przypadku także wcześniej, a uroczystość plenerowa z uczestnictwem aktora wygląda tak, jak ta właściwa. W takim przypadku dużo łatwiej jest nam ubarwić scenariusz ceremonii, ponieważ to my mamy ostateczny wpływ na jej kształt.

Jakie miejsca plenerowe są najchętniej wybierane przez młode pary?

Narzeczeni często marzą o plaży, romantycznym parku czy leśnej polanie. Rolą konsultanta ślubnego jest tutaj umiejętne połączenie marzeń Młodej Pary z dostępnymi w Polsce możliwościami. W naszej agencji mamy również możliwość zorganizowania ślubu na ciepłej plaży za granicą, z czego korzysta już naprawdę wiele par.

Zgodnie z Pani doświadczeniem, które z tych miejsc najbardziej się sprawdzają na tę uroczystą okazję?

Organizując plenerową uroczystość zaślubin musimy pamiętać o kilku rzeczach. Należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni charakter miejsca – musi ono być zaciszne i komfortowe oraz odpowiednio przygotowane i wyposażone. Pamiętajmy też, że pogoda w Polsce lubi się niepodziewanie zmieniać, dlatego organizując ślub plenerowy zawsze należy mieć plan B (zadaszone miejsce, w które w razie czego będzie można przenieść ceremonię).

Czy koszt ślubu w plenerze jest wyższy niż koszt ślubu w urzędzie?

Koszt ślubu plenerowego generalnie jest wyższy, chociażby ze względu na to, że musimy wypożyczyć krzesła dla gości, zorganizować i zaaranżować miejsce zaślubin, zapewnić nagłośnienie, itp. Koszty często powiększa konieczność posiadania planu B. O awaryjne miejsce w razie niepogody musimy zadbać znacznie wcześniej, nie wiedząc jeszcze, jaka będzie pogoda w dniu ślubu. Oznacza to, że nie zawsze z niego skorzystamy, ponieważ pogoda dopisze, ale pieniędzy nikt nam już nie zwróci.

Czy podczas ślubu cywilnego, w urzędzie i poza nim, dopuszczalne jest wypowiedzenie samodzielnie przygotowanej przysięgi?

Oczywiście, jest taka możliwość. Wcześniej jednak należy to ustalić z Urzędnikiem, który będzie udzielał tego ślubu. Najczęściej wygląda to tak, że Młoda Para wygłasza tradycyjną formułkę, ale oprócz tego przysięga sobie również własnymi słowami. Polecamy takie rozwiązanie naszym Klientom – jest ono bardziej osobiste, wzruszające i prawdziwe. Takie przysięgi wzbudzają najwięcej pozytywnych emocji – zarówno u Młodych jak i ich gości.

Podsumowując, jakie są zalety i wady ślubu w plenerze?

Wadą jest trudność w zorganizowaniu takiego ślubu od strony formalnej oraz dużo większe wymagania logistyczne, niż w przypadku ślubu w urzędzie czy kościele.

Zaletą jest to, że formę i przebieg ślubu plenerowego jest łatwiej dopasować do swoich potrzeb. Nie czujemy też na karku oddechu kolejnych par, tak jak w przypadku ślubu w USC czy w popularnych kościołach, gdzie śluby odbywają się jeden po drugim.

Ślub plenerowy może być uroczystością bardziej zindywidualizowaną i dopasowaną do wyobrażeń Narzeczonych.

 

Inne publikacje na temat organizacji ślubu w plenerze:

Ślub w plenerze

Ślub cywilny w plenerze - dlaczego to takie trudne?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/rok temu
My z narzeczonym zdecydowaliśmy się na ślub cywilny w plenerze, bo o takim marzyliśmy. A mały kameralny ślub w kościele zrobiliśmy tylko dla najbliższych. Dla nas liczy się miłość. Przygotowań do ślubu mieliśmy sporo, więc zdecydowaliśmy się na pomoc sprawdzonej konsultantki ślubnej z agencji Winsa Wedding Planners. To była niezastąpiona pomoc Pani Doroty.
/rok temu
Przecież właśnie o to chodzi żeby był to dzień młodych, romantyczny. Chodzi o miłość a nie odklepanie formułek i podpisanie papierków. Bez tego ludzie się obejdą a bez miłości i szczęścia nie. To powinno być najważniejsze. Swój ślub mieliśmy w dziesiąta rocznice związku, wlasnie po to zeby uczcic to ze jestesmy razem. Byl to najlepszy sposob do przekonania wszystkich ze to wazny dzien. gdybysmy zaprosili po prostu na rocznice to potraktowaliby ten dzien mniej powaznie. Prosiliśmy gości aby nie życzyli nam wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia. Bo ona nie jest nowa. dziesięć poprzednich lat również podążaliśmy ta sama droga - droga miłości. chcieliśmy aby cieszyli się z nami nasza miłością, naszym szczęściem, żeby uczcili z nami te dziesięć lat. byli wyłącznie ci których bardzo dobrze znaliśmy. Kolejna impreza w tym samy gronie lub nieco powiększonym będzie w 15 rocznice, kolejna w 20, . Slubu malzonkowie udzielaja sobie nawzajem. ksiadz czy urzednik moze to tylko potwierdzic.
/4 lata temu
Szybkie pytanko Ja biore slub cywilny w Wielkiej Brytanii a w Polse chcialabym tylko slub symboliczny, gdzie moge znalesc kogos kto go poprowadzi? Jak sie za to zabrac? Dzieki
POKAŻ KOMENTARZE (6)