Jakie przyprawy wykorzystujemy w kuchni tajskiej?

Przyprawy sprawiają, że uczucie sytości może być odczuwane szybciej.
W smakach tajskich odczuwa się wpływy wielkich sąsiadów, Chin, Indii i Malezji, ale również inspiracje czerpane z kuchni muzułmańskiej. Jednak Tajowie doskonale czują się w kuchni i wymyślają własne, oryginalne mieszanki przypraw oraz szczególny zestaw dodatków.
/ 24.10.2010 13:11
Przyprawy sprawiają, że uczucie sytości może być odczuwane szybciej.

Z Indii przybyły do Tajlandii (wówczas zwanej Syjamem) sosy i dania zwane curry, które występują w wersji łagodnej lub pikantnej. Jako przyprawa curry to pasta sporządzana ze świeżych ziół i suszonych przypraw, np. kolendry, kardamonu czy kurkumy, oraz papryczek chili rozcieranych w sosie kokosowym.

Polecamy: Jak ugotować najpopularniejsze tajskie danie?

W sklepach (także w Polsce) możemy kupić pasty gotowe lub poszczególne składniki do samodzielnego ich sporządzenia w moździerzu lub blenderze. Z Chin Tajowie importowali technikę smażenia w głębokim tłuszczu oraz sposób szybkiego smażenia połączonego z mieszaniem. Stamtąd też zapewne przywędrował do Tajlandii wok, który jest jednym z podstawowych naczyń w kuchni tajskiej. 

Przyprawy grają pierwsze skrzypce!

Podczas przygotowywania posiłków początek wszystkiemu dają przyprawy. To dzięki nim nadajemy tajskim potrawom niepowtarzalny smak. U Tajów poza chili, kolendrą i bazylią (ale tajską, różniącą się od odmiany bazylii obecnej na naszych stołach) używa się przypraw mało znanych, do których należą przede wszystkim: trawa cytrynowa (nadaje potrawom delikatny cytrusowy smak i orzeźwiający zapach); limetka kaffir (suszone liście można kupić w sklepach azjatyckich) – kuzyn cytryny o charakterystycznej zielonej, pomarszczonej skórce, który przekazuje potrawom odświeżający aromat cytryny pozbawiony przy tym kwaśności; oraz galangal, zwany imbirem tajskim (suszony jest dostępny w niektórych delikatesach) ma ostrość pieprzu i posmak imbiru. 

Polecamy: Co to jest tajskie curry?

Pamiętajmy również, że kuchnia tajska nie może obejść się bez kolendry (pak chee). Jej świeże listki są wręcz niezbędne w zupach i sałatkach. Głębię smaku potrawy spotęgujemy jeśli dodamy ziarnek kolendry wcześniej uprażonych na patelni. Popularne w Tajlandii przyprawy to również pasta z suszonych krewetek (ka-pi trasi) i pasta z bakłażana (makeua pong).

Pięć smaków Tajlandii

Poszczególne smaki uzyskujemy za pomocą odpowiednich składników: ostry – po dodaniu rozgniecionych papryczek chili; słodki – cukier z trzciny cukrowej, dojrzały ananas; kwaśny – cytryna, niedojrzały ananas lub mango; słony – sos rybny (nam plaa); gorzki – sok z tamaryndowca lub gorzki ogórek (ma-ra). 

Kilka praktycznych informacji o zakupie przypraw tajskich w Polsce. Nie warto raczej używać suszonych i pakowanych liści trawy cytrynowej (ta khari), gdyż w niektórych delikatesach dostępna jest świeża, specjalnie przygotowywana do użycia. Jeśli wybieramy się na zakupy w sklepie azjatyckim, pamiętajmy, że niektóre składniki, np. galangal, tamarynd czy liście kaffiru, mogą być dostępne tylko w postaci mrożonej.

Warto pamiętać, że można kupić już gotowe mieszanki i pasty lub przyrządzić je w tradycyjny sposób za pomocą młynka lub blendera.

Redakcja poleca

REKLAMA