Nie żyje Alina Janowska

Miała 94 lata.
Nie żyje Alina Janowska fot. ONS.pl

Alina Janowska na trwałe zapisała się w pamięci widzów dzięki roli w serialu "Wojna domowa" czy "Złotopolskich". Ostatnią jak do tej pory rolą Janowskiej była ta w "Ostatniej akcji". Zmarła w wieku 94 lat.

Nie żyje Alina Janowska

Alina Janowska to jedna pochodziła z rodziny o muzycznych tradycjach. W czasie wojny skończyła prestiżową szkołę tańca Janiny Mieczyńskiej. Jej pierwszy występ - w 1943 roku - zapowiadał Jerzy Waldorff, akompaniowali Witold Lutosławski i Adam Panufnik. Była wielkim talentem i nadzieją polskiej sceny tanecznej i muzycznej. Wojna zmieniła jej plany. W 1942 roku została skazana na kilka miesięcy więzienia w Serbii.

Piękna, wspaniała aktorka. Jestem wielką wielbicielką talentu i urody pani Aliny. W każdej roli doskonała
- filmweb.pl

Po wojnie trafiła do łódzkiego Teatru Syrena, grała w kabarecie Gong. Mało kto pamięta ją jako komediantkę, a raczej wspomina jej serialowe role. Wypatrzona w Syrenie przez asystenta Leonarda Buczkowskiego znalazła się na planie "Zakazanych piosenek". Tak to się zaczęło.

Zmarła Alina Janowska

Była jedną z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych aktorek. Jej filmografia pęka w szwach. Grała w produkcjach takich, jak: "Ostatni etap", "Skarb", "Ślepy tor", "Samson", "Spóźnieni przechodnie", "Dulscy", "Rozmowy kontrolowane", "Femina", w serialach: "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Stawka większa niż życie", "Lalka", "Złotopolscy"). Uwielbiana przez widownię, doceniana przez krytyków.  Otrzymała liczne odznaczenia:

  •  1979 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;
  •  1995 r. - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski;
  •  2001 r. - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski;
  •  2003 r. - Order Uśmiechu;
  •  2005 r. - Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Ponadto została odznaczona Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Alina Janowska - życie prywatne

Alina Janowska miała troje dzieci – córkę Agatę (z pierwszego małżeństwa), syna Michała Zabłockiego (reżysera i poetę) oraz córkę Katarzynę. Jej drugim mężem był słynny szermierz, mistrz olimpijski Wojciech Zabłocki. Alina Janowska chorowała na Alzheimera.

Oni odeszli w 2017 roku...

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)