Klara Kochańska zdobyła Oscara za film "Lokatorki"

Klara Kochańska, Klara Kochańska Lokatorki fot. Screen Youtube Lokatorki/Klara Kochańska
...a Jerzy Skolimowski Złotego Lwa za całokształt twórczości!
Edyta Liebert / 01.09.2016 16:52
Klara Kochańska, Klara Kochańska Lokatorki fot. Screen Youtube Lokatorki/Klara Kochańska

Nagłaśniamy polskie sukcesy! Pod koniec sierpnia nadzieja polskiej kinematografii, Klara Kochańska, otrzymała studenckiego Oscara. Dzień później Jerzy Skolimowski został wyróżniony Złotym Lwem za całokształt twórczości.  Wręczono mu ją w czasie gali inaugurującej 73. edycję tej prestiżowej imprezy.

Ale zaczynając od Klary Kochańskiej: jest szansa, że jej 30-minutowy film "Lokatorki" zostanie wyróżniony podczas wielu imprez filmowych. Oscar studencki jest przyznawany przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej i po raz pierwszy trafił do polskiej produkcji. Krótki metraż "Lokatorki" Klary Kochańskiej, absolwentki łódzkiej Szkoły Filmowej, 22 września będzie walczyć o medal w finale rywalizacji.

 Jest mi wesoło i czuję się lekko surrealistycznie.

- wyznała w wywiadzie dla TVN24.

Lista 17 filmów ogłoszona przez akademię została wybrana spośród 1749. To gigantyczny sukces młodej reżyserki!

Klara Kochańska i jej "Lokatorki"

Dyplomowy film Klary Kochańskiej to opowieść o Justynie (Julia Kijowska), 30-letiej prawniczce, która kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. Gdy przeprowadza się do wymarzonego mieszkania okazuje się, że lokal zamieszkuje kobieta (w tej roli Beata Fudalej), która wychowuje nastoletnią, niepełnosprawną intelektualnie córkę. W tej sytuacji młoda kobieta na życiowym zakręcie musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wiele jest w stanie poświęcić za marzenie o własnym mieszkaniu i życiowej stabilizacji.

Polska "Ida" najlepszym filmem

 

Poster version 2. #lokatorki #tenants #klarakochanska #wff #grandprix #polishfilm #filmposter

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @kajakusztra

Klara Kochańska (ur. 1984) jest absolwentką Kolegium Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego i od 2009 roku także studentką reżyserii  w PWSFTviT w Łodzi. Może pochwalić się kolekcją filmów krótkometrażowych swojego autorstwa:  "Królowa Śniegu", "Zmartwychwstanie" i  "10 Apgar".

Jerzy Skolimowski otrzymał Złotego Lwa

Prowadząca galę włoska aktorka Sonia Bergamasco podkreśliła, że "tylko Skolimowski może opowiedzieć o kinie Skolimowskiego". 3-minutową projekcje jego dzieł nagrodzono brawami, Jeremy Irons, uznany aktor nie szczędził pochlebstw Skolimowskiemu. Sam reżyser skromnie stwierdził:

Muszę zrobić jeszcze kilka filmów, by udowodnić, że zasłużyłem na tę nagrodę, by mi jej nie odebrano.

 

#leonedoro #leonedoroallacarriera #jerzyskolimowski a #venezia73 con #jaegerlecoultre

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika L'Orologio (@lorologio)

Sukces Pawła Pawlikowskiego na gali rozdania Oscarów

Tagi: film, Oscary

Redakcja poleca

REKLAMA