Jagna Marczułajtis fot. ONS.pl

Jagna Marczułajtis – o życiu z chorym synem

Na co choruje dziecko sportsmenki i jak można pomóc jej rodzinie?
Marta Słupska / 29.01.2018 09:55
Jagna Marczułajtis fot. ONS.pl

„Przeżyłam depresję, przez pół roku było mi bardzo ciężko psychicznie to wszystko wytrzymać” – wyznała sportsmenka. Jak doświadczył ją los?

Chore dziecko

Jagna Marczułajtis to polska snowboardzistka, podwójna mistrzyni świata juniorek oraz mistrzyni i wicemistrzyni Europy. Polacy, poza sportem, znają ją też z XIII edycji „Tańca z gwiazdami” – programu, w którym wystąpiła w 2011 roku (zajęła 7. miejsce),  a także epizodycznej roli serialu „Magda M”. „Kiedyś byłam sportowcem, miałam pasmo sukcesów. Teraz los to wyrównuje” – wyznała w „Rzeczpospolitej”.

Sportsmenka do niedawna wiodła spokojne, szczęśliwe życie, które zmieniło się po narodzinach syna. Od początku zachowanie dziecka wzbudzało niepokój Jagny.

Mnie się nie podobało, że dziecko jest płaczliwe, że ma kłopoty ze snem, a jak śpi, to niespokojnie
– wspomina.

Po pewnym czasie okazało się, że Andrzej cierpi na wadę migracji kory mózgowej – pachygyrię. Na chorobę nie ma lekarstwa.

Zatrzymał się w rozwoju fizycznym na poziomie piątego miesiąca. Nie ma leku na tę chorobę, możemy tylko liczyć na efekty codziennej rehabilitacji. Przeżyłam depresję, przez pół roku było mi bardzo ciężko psychicznie to wszystko wytrzymać. Niewyspanie, moje problemy z chorobą Hashimoto i stres spowodowały, że się rozsypałam. Życie z niepełnosprawnym dzieckiem to nie jest normalne życie
– mówi Jagna w wywiadzie.

Problemy finansowe

Wraz z problemami osobistymi, związanymi z synem sportsmenki, pojawiły się finansowe. Wraz z mężem musiała zamknąć swoją szkołę w Stacji Narciarskiej Witów-Ski w Witowie. Rodzina zaczęła utrzymywać się jedynie z pracy męża Jagny.

Nastąpiła jakaś kumulacja nieszczęść. Stałam się osobą niepracującą, żyjącą z 500+, zasiłku opiekuńczego i świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko. Pracuje i zarabia na nas tylko mąż. Wieczorami zajmuję się namawianiem wszystkich znajomych do oddania jednego procentu podatku na Andrzejka. Pionizator, wózki, ortezki – te wszystkie rzeczy są kosmicznie drogie
– mówi sportsmenka.

Jagna Marczułajtis wspomina, że najtrudniej było jej przez pierwszy rok choroby dziecka, obecnie pogodziła się z losem i zaczyna cieszyć się życiem i każdym małym postępem syna. Sportsmence można pomóc, m.in. oddając 1% podatku na Andrzeja, którego pieszczotliwie nazywa „Kokosem”.

Polecamy też:
Młoda matka z depresją poporodową zgłosiła się do lekarza po pomoc. Wezwano do niej policję
Znamy nowe standardy okołoporodowe! Mogą wam się nie spodobać… Co i kiedy się zmieni?

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/02.04.2018 17:12
Dlatego nie mozna zmuszać kobiet aby na siłę lub dla widzimisie jakis facetów,rodziły chore,niepełnosprawne dzieci.Nie każdy człowiek nadaje sie do takiego poswiecenia ,marnując przy tym całe swoje zycie,nie każdy chce i nie musi.Jestem w tym wypadku za 100% aborcja bo takie dzieci wczesniej czy póżniej albo odejda same albo znajda sie w osrodkach opiekuńczych jako dorosli ludzie.tylko co z tego my wszyscy bedziemy miec?co z takich ludzi ma społeczeństwo?
/17.02.2018 18:24
Chorego dziecka współczuję.Czemu nie pomogła jej PO , którą tak żarliwie prpagowała ??
/14.02.2018 15:13
Dlatego gdy się ma sukcesy (sądzę że również na poziomie finansowym) trzeba oszczędzać a nie wydawać i później płakać. Pewnie fajnie żyć i cieszyć się kasą, fajnym autem i jedzeniem w restauracji, ale poźniej jak bieda i już nie jest tak fajnie. Współczuję tej Pani tragedii syna ale i tego że miała dużo talentu a nie rozumu... Ja pracuję za granica i nie przelewa mi się, odkładam jeśli mogę ale i inwestuję. Wolę stracić na inwestycjach niż na alkoholu czy papierosach. Ale jeśli mi się kiedyś powiedzie to nie życzę sobie dużo pieniędzy tylko braku zazdrości od innych osób bo na sukces od podstaw się ciężko pracuje bo szaraczki myślą że to tylko zasługa szczęścia. Pozdrawiam
POKAŻ KOMENTARZE (8)