Zdjęcia ślubne za darmo?

W ciągu ostatnich kilku lat oferty fotografów, którzy proponują darmowe sesje ślubne, pojawiają się jak grzyby po deszczu. Wiele osób zastanawia się pewnie, jaki haczyk tkwi w takich ofertach. Otóż... żaden!
/ 05.10.2009 07:54
W ciągu ostatnich kilku lat oferty fotografów, którzy proponują darmowe sesje ślubne, pojawiają się jak grzyby po deszczu. Wiele osób zastanawia się pewnie, jaki haczyk tkwi w takich ofertach. Otóż... żaden!

Wbrew pozorom taki układ ma zalety zarówno dla pary, która się na niego decyduje, jak i dla fotografa. Choć nie otrzymuje on pieniędzy za wykonaną pracę, zyskuje zdjęcia, które może umieścić w swoim portfolio i które będą świadczyły o jego umiejętnościach. Wielu fotografów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią ślubną, decyduje się na takie rozwiązanie. Nic dziwnego – nie mogąc zaprezentować swojego doświadczenia w zakresie ślubnej fotografii, trudno byłoby im zdobyć zaufanie klientów. Tym z kolei zależy, aby pamiątkowe zdjęcia z tak ważnej uroczystości były wykonane profesjonalnie, dlatego wybierają fotografów, których umiejętności mogą ocenić oglądając ich dotychczasowe dokonania – nawet jeśli opłata za ich usługi to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Zdjęcia ślubne za darmo?

Czy warto wobec tego skorzystać z usług niedoświadczonego fotografa, nawet jeśli oferuje swoje usługi za darmo? Tak, ale w pewnych konkretnych sytuacjach. Najkorzystniejsza z nich to ta, kiedy para młoda ma już wynajętego profesjonalnego fotografa, który zagwarantuje im zdjęcia odpowiedniej jakości. W takim przypadku można umówić się z drugim fotografem na sesję plenerową w innym dniu. Oprócz kilku godzin czasu nic to nie kosztuje, a efekty mogą być zaskakująco udane. Bywa, że bardziej udane niż te wynikłe z sesji z profesjonalistą – tego jednak nie da się przewidzieć.

Druga sytuacja to ta, kiedy parze młodej zależy na obniżeniu kosztów wesela. Jest to dość ryzykowne, ale lepiej zaryzykować i mieć mniej lub bardziej udane zdjęcia na pamiątkę, niż nie mieć ich wcale.
Umawiając się na bezpłatną sesję zdjęciową trzeba pamiętać o tym, by wcześniej ustalić jasne warunki: w jakiej formie para otrzyma później zdjęcia (zwykle w formie cyfrowej, na płycie CD), w jaki sposób zostaną wykorzystane przez fotografa i czy rzeczywiście układ ten nie pociąga za sobą żadnych kosztów (niektórzy fotografowie domagają się zwrotu kosztów dojazdu na sesję).

Urszula Skowrońska