Skarbówka bierze się za nowożeńców! Chcą wiedzieć, ile kosztowało wesele i kto robił zdjęcia

Sprawdźcie, czy też możecie dostać takie pismo.
/ 9 miesięcy temu
Skarbówka bierze się za nowożeńców! Chcą wiedzieć, ile kosztowało wesele i kto robił zdjęcia fot. Adobe Stock

Z łezką w oku wspominacie ślub, życzenia i pierwszy taniec? Niestety nowożeńcy, którzy pobierali się w Ostrowcu Świętokrzyskim, muszą do tej listy dodać jeszcze... list od skarbówki.

Część mieszkańców, którzy pobrali się w 2016 roku, dostała wezwanie od Urzędu Skarbowego. W czasie rozmowy urzędnicy pytali o koszty organizacji wesela. Chcieli wiedzieć, ile zarobiła orkiestra, kto i za ile nakręcił film oraz zrobił zdjęcia - informuje ostrowiecka.pl.

Ile kosztował fotograf, orkiestra i kamerzysta? 

- Gdy dostaliśmy pismo, byliśmy w szoku, od wesela minęła 1,5 roku. Nie mamy umów, bo je wyrzuciliśmy. Nie pamiętam dokładnie liczby gości. Uważam, że jest to nękanie nas. Planujemy teraz chrzciny. Też będą nas z nich przepytywać? -  mówią nowożeńcy cytowani przez ostrowiecka.pl. - Urząd skarbowy dopytuje o umowy, rachunki dotyczące usług na naszym weselu, jak orkiestra, fotograf. Chyba będziemy musieli na nie odpisać, chociaż zakładam, że jest to nasza prywatna sprawa, co robiliśmy w dniu ślubu. Niech szukają pieniędzy u usługodawców, a nie u klientów - dodają inni. 

Można również natknąć się na opinie osób powołujących się na doświadczenia znajomych, które twierdzą, że rozmowa „nie jest przyjemna”. Urzędnicy, aby przypomnieć szczegóły uroczystości, pokazywali zainteresowanym zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych. 

Osoby, które miały dostać pismo z Urzędu Skarbowego, mówią, że brak odpowiedzi na wezwanie wiąże się z karą finansową w wysokości 2,5 tys. zł. 

Największa liczba nieprawidłowości jest przy organizacji wesela

Były takie pisma wysyłane do nowożeńców ale tylko z prośbą (o informację - red.), jakie usługi zakupili w związku z organizacją swojego przyjęcia. Te osoby nie były w żaden sposób kontrolowane, to była prośba o przekazanie informacji. Jeśli nie przekazały takich informacji albo w ogóle nie odpowiedziały na pismo, nie wiązało się to z żadnymi konsekwencjami karnymi dla tych osób – powiedziała TVN 24, Anna Stępień, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.

Okazuje się, że to nie jest wezwanie do stawienia się w Urzędzie Skarbowym, a oświadczenie można złożyć pisemnie lub elektronicznie. Skarbówka wzięła pod lupę usługodawców, a nie młode pary.

Takie działanie ma na celu likwidację „szarej strefy”. Rzeczniczka prasowa Administracji Skarbowej w Kielcach dodaje, że urzędnicy zaobserwowali największą liczbę nieprawidłowości w związku z organizacją przyjęć weselnych. Dlatego Urząd Skarbowy prosi o wyjaśnienia nowożeńców. 

Warto przypomnieć, że pierwsza interwencja tego typu miała miejsce w 2009 roku. Wtedy Urząd Kontroli Skarbowe w Szczecinku również wzywał młode pary do rozliczenia kosztów wesela, a sprawa dotyczyła firmy świadczącej usługi organizacji przyjęć weselnych. 

Źródło: ostrowiecka.pl i tvn24.pl

Więcej na temat ślubu i wesela: 

"Kiepsko słuchać księdza, który mądrzy się na temat zakładania rodziny". Jak naprawdę wyglądają kościelne nauki przedmałżeńskie?
Suknia ślubna nie musi kosztować fortuny! Znalazłyśmy piękne modele, których ceny zaczynają się od 270 zł
Te fryzury ślubne będą hitem 2018 roku! 5 nieoczywistych propozycji dla każdej panny młodej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/9 miesięcy temu
Witam ! Ja tam popieram tą akcję. Ale za czym dojdziemy do ww. pytań należy postawić w pierwszej kolejności takie: - czy ksiądz wystawił fakturę za usługi (przygotowanie kościoła, organista, może chór, ile zeszło opłatków komunijnych itp.), - czy kierowca samochodu wiozącego młodą parę miał wydruk tachografu i czy był trzeźwy, - Ile w związku z tą imprezą dotacji od Urzędu Stanu Cywilnego dostała młoda para (może nawet jako refundacja Unii Europejskiej). W ramach akcji Policji "Wypałuj się sam !" Może jednak naród powinien zacząć od kontroli samych urzędników państwowych, którzy dopuszczają do takich paranoi i to za nasze, podatników pieniądze. P.S. Jeśli ktoś ma nagranie z nocy poślubnej, to proszę wrzucić na YT. Pozdrawiam.
/9 miesięcy temu
Pij i Spisuj wszystko na weselu Kto ile dał, kto ile wziął, kto grał (urząd skarbowy zapyta) i co śpiewano (ZAIKS) Jak ciocia, lub inna osobna za dużo dała to trzeba się podzielić z urzędem. Ksiądz bez kasy fiskalnej i bez ograniczeń może wziąć, jak jest dobry wujek i da za dużo młodym to też podatek dla młodych do zapłacenia w Urzędzie Skarbowym .
/9 miesięcy temu
Należy mieć tylko nadzieję,że wezwania faktycznie dotyczyły kontrolowanego podmiotu i zakresu prowadzonej kontroli przez US. Dobrze,że istnieją organy nadzoru nad US,które mogą sprawdzić prawidłowość takich działań.
POKAŻ KOMENTARZE (3)