Taniec weselny - pierwszy taniec

Każda para młoda zna kilka melodii, które są w jakiś szczególny sposób im bliskie. Te szczególne melodie mogą przypominać parze wiele ważnych chwil np. pierwszy pocałunek, oświadczyny, pierwszą randkę w kawiarni itd. Ideałem więc jest, gdy taniec na rozpoczęcie wesela spełnia 3 warunki: melodia w jakiś szczególny sposób jest bliska sercu parze młodej, potrafi go zagrać zespół (orkiestra) weselny, potrafi go zatańczyć para młoda
/ 23.01.2007 00:06

Wielu z Was zastanawia się jaki taniec wybrać na rozpoczęcie wesela. Metod wyboru tańca na rozpoczęcie wesela jest kilka. W tym artykule podam Wam metody, które są skuteczne dla par przygotowujących się do ślubu w Szkole Tańca, którą prowadzę.

pierwszy taniecKażda para młoda zna kilka melodii, które są w jakiś szczególny sposób im bliskie. Te szczególne melodie mogą przypominać parze wiele ważnych chwil np. pierwszy pocałunek, oświadczyny, pierwszą randkę w kawiarni itd. Ideałem więc jest, gdy taniec na rozpoczęcie wesela spełnia 3 warunki:

 • melodia w jakiś szczególny sposób jest bliska sercu parze młodej
 • potrafi go zagrać zespół (orkiestra) weselny
 • potrafi go zatańczyć para młoda
Rzadko kiedy te trzy warunki są spełnione jednocześnie. Jeśli któryś z tych trzech warunków nie jest spełniony, to wtedy nie pozostanie nic innego, jak skorzystać z kilku poniższych sugestii wybierając tę, która jest najbliższa waszemu rozumieniu muzyki, tańca, estetyki, elegancji oraz samej możliwości zatańczenia do tej melodii.

Sensowne jest jedno z następujących rozwiązań:

1. Zrezygnować z tego szczególnego utworu tanecznego, a poszukać innego, zastępczego, który Wam się podoba na prostą (wpadającą w ucho) melodię. W tym przypadku dobrze jest skorzystać z podpowiedzi zespołu weselnego, który gra na waszym weselu lub profesjonalnego nauczyciela tańca, u którego pobieracie lekcje.

2. Wybrać melodię, którą realnie potraficie zatańczyć. Często się zdarza, że para młoda ma bardzo piękną i miłą dla ucha melodię i chce tę melodię wybrać na pierwszy taniec, lecz z braku umiejętności tanecznych nie potrafi do niej zatańczyć. Piękno tej melodii doskonale oddadzą zawodowe pary taneczne, ale para młoda nie ma kilku (kilkunastu) lat czasu na naukę tańca. Tyle czasu najczęściej trwa proces uczenia się tańca aż osiągnie się poziom zawodowy. Para młoda ma zaledwie kilka lekcji na to, aby nauczyć się tańczyć to, co zatańczy na pierwszy taniec. W tak krótkim czasie pewnych utworów po prostu nie ma możliwości nauczenia się tańczyć w taki sposób, aby gości weselnych wprowadzić w zachwyt. Przy wyborze melodii warto w tym przypadku skorzystać z doświadczenia nauczyciela tańca, u którego się uczycie. On zna wasze możliwości i szybko dobierze odpowiedni rodzaj utworu tanecznego, który jesteście w stanie szybko nauczyć się tańczyć.

3. Ulubiony utwór odtworzyć z płyty CD. Orkiestrze weselnej takie rozwiązanie nie będzie przeszkadzało, a dla Was może to być jedyna możliwość usłyszenia konkretnego utworu w konkretnym wykonaniu - jako pierwszy taniec.

Osobiście preferuję następujące tańce na rozpoczęcie wesela:
 1. Walc angielski - świetnie nadaje się na rozpoczęcie wesela. Jest stosunkowo wolny i pary szybko uczą się układów, które gości weselnych wprowadzają w zachwyt. W tańcu tym doskonale prezentuje się zarówno Pani młoda, jak i Pan młody.
 2. Walc wiedeński - jest tańcem wytwornym szybkim, wirowym. Stosunkowo łatwy do nauczenia. Świetnie prezentuje Panią młodą i Pana młodego. Ze względu na swój wytworny charakter bardzo się podoba gościom weselnym.
 3. Tańce z grupy blues, foxtrot - ze względu na wolny rytm pary młode szybko uczą się podstawowych kroków. Dobrze dobrany utwór do temperamentu pary młodej doskonale podkreśla Panią Młodą i Pana młodego. Istnieje tu dość bogaty wybór prostych figur tanecznych, które tworzą bardzo ciekawą choreografię taneczną. Dobrze przygotowany i zatańczony blues/foxtrot bardzo się gościom weselnym podoba. Jednak trzeba tu być bardzo ostrożnym. Zdarza się, że utwór jest zbyt wolny do zatańczenia. Niedobrany do temperamentu pary młodej najczęściej ma dla tej pary dość kłopotliwy do wysłuchania rytm, co wręcz uniemożliwia poprawne zatańczenie takiego utworu i może przynieść rozczarowanie zamiast radości.
 4. Tańce z grupy "przytulanek" - w tych tańcach (melodiach) najczęściej najważniejszym elementem jest przytulenie się do siebie pary młodej i tańczenie w objęciu. Sentymentalna melodia nadaje urok całemu tańcu. Jednak poziom taneczny wykonania takiego utworu pozostawia wiele do życzenia. To rozwiązanie mogę zalecić jedynie dla tych par, które dany utwór cenią ponad wszystkie inne wartości lub dla tych par, które chcą zatańczyć pierwszy taniec, a nie mają możliwości nauczenia się trudniejszych i ciekawszych układów tanecznych.
 5. Pozostałe tańce. Każda para młoda inaczej czuje muzykę i preferuje inne wartości. Od czasu do czasu zdarza się, że danej parze podoba się muzyka, do której chcieliby zatańczyć na rozpoczęcie wesela. Jednak ta muzyka w żaden sposób nie da się przyporządkować do tej wymienionej w pkt 1-4. Co w tym przypadku zrobić??
Osobiście jestem za tym, aby młodzi tańczyli do takiej muzyki, która dla nich stanowi wartość najwyższą. W sytuacjach wątpliwych zawsze warto skonsultować swój wybór z nauczycielem tańca i ewentualnie z orkiestrą. To są najczęściej profesjonaliści i po odsłuchaniu konkretnego utworu muzycznego szybko odpowiedzą na pytanie, czy taka muzyka nadaje się na pierwszy taniec oraz czy para młoda jest w stanie do tej muzyki zatańczyć. Jeśli odpowiedź profesjonalistów jest pozytywna, to zachęcam do tańczenia. Jeśli negatywna to sugeruję zmienić utwór muzyczny na inny. Ostateczna decyzja jednak należy do Państwa młodych.

Na zakończenie kilka porad praktycznych:
 1. Nie zwlekajcie z nauką tańca weselnego na ostatnią chwilę. Najlepiej indywidualne lekcje tańca rozpocząć na 3-8 miesięcy przed ślubem. W przypadku zajęć grupowych czas ulega wydłużeniu stosownie do tego jaki program kursu grupowego jest realizowany.
 2. Tańczyć na poziomie tańca weselnego może nauczyć się każdy. Wystarczy włożyć w naukę tańca nieco wysiłku.
 3. Na rozpoczęcie wesela wybierzcie taki utwór, który zatańczycie jak gwiazdy taneczne.
 4. Na lekcje tańca udajcie się do profesjonalisty. Tylko profesjonalista w stosunkowo krótkim czasie potrafi uczynić z Was tańczące gwiazdy na Waszym weselu.
 5. Jeśli już rozpoczniecie lekcje tańca, to zróbcie wszystko, co tylko jest możliwe, abyście zostali gwiazdami tanecznymi na waszym weselu. Ten wysiłek zaprocentuje na filmie wideo i na zdjęciach, które potem przez wiele lat będziecie oglądać już jako małżonkowie po weselu.

Wszystkim parom młodym życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

Janusz Danielczyk
www.wifotan.com

Redakcja poleca

REKLAMA