POLECAMY

Planujesz ślub cywilny? Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

Zobacz, o jakich dokumentach i formalnościach nie możesz zapomnieć, jeśli bierzesz ślub cywilny.
Planujesz ślub cywilny? Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć! fot. Fotolia

Ślub cywilny jest prawnym usankcjonowaniem związku małżeńskiego. Zawierany jest on w Urzędzie Stanu Cywilnego jednego z Państwa Młodych. Nie ma obowiązku zgłoszenia zamiaru zawarcia ślubu w drugim urzędzie.

Ślub w pigułce! Zobacz, co musisz załatwić 

Na co najmniej miesiąc przed planowanym ślubem narzeczeni mają obowiązek osobiście zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego. W USC należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 84 zł, okazać dowody tożsamości oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia i pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Wymagane będą też konkretne dokumenty, o których nie można zapomnieć.

Zobacz stylizacje na ślub cywilny 

Jakie dokumenty należy złożyć wy złożyć w Urzędzie stanu Cywilnego? 

W przypadku panny lub kawalera:

 • odpis skrócony aktu urodzenia,
 • dowód osobisty do wglądu.

W przypadku wdowy lub wdowca:

 • odpis skrócony aktu urodzenia,
 • odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka,
 • dowód osobisty do wglądu.

W przypadku osób rozwiedzionych:

 • odpis skrócony aktu urodzenia,
 • odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie lub sentencję rozwodu,
 • dowód osobisty do wglądu.

W przypadku kobiety nieletniej, pomiędzy 16-tym a 18-tym rokiem życia:

 • odpis skrócony aktu urodzenia,
 • pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa,
 • postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa.

Zobacz, o czym musisz pamiętać, jeśli wychodzisz za obcokrajowca 

 

#MargoFoto #weddingphotography #weddingdetails #fotografiaślubna #ślubnedetale #obrączki #weddingrings #urządstanucywilnego #ślubcywilny #pałacślubów

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika MargoFoto / Warsaw, Poland (@kotekmargotek)

W przypadku cudzoziemca:

 • odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego,
 • zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez właściwy organ w kraju cudzoziemca lub przedstawicielstwo dyplomatyczne albo postanowienie sądu rejonowego zwalniające od obowiązku przedłożenia zaświadczenia o zdolności prawnej,
 • postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa UWAGA! Niektóre kraje (np. USA) nie wydają takich zaświadczeń. Amerykanin musi się wówczas zwrócić do polskiego sądu rodzinnego o zgodę na zawarcie małżeństwa bez zaświadczenia (czeka się na nią dwa, trzy miesiące; musi ją przetłumaczyć tłumacz przysięgły).

Czy ślub cywilny można wziąć poza USC?

Oświadczenie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa

Na ręce Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego należy złożyć pisemne zapewnienie, iż narzeczeni nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Akt małżeństwa sporządza się niezwłocznie po jego zawarciu. W dniu zawarcia małżeństwa małżonkowie otrzymują odpisy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (78)
/rok temu
Mega stary artykuł. Teraz tj wrzesień 2016 płaci się 86 zł. Nie trzeba samemu donosić żadnych aktów ani urodzenia ani jeśli ktoś jest po rozwodzie. Urzedy są zobowiazane ściągnąć to sobie z ich systemu i tyle. Można wziąć ślub w dowolnym USC w Polsce bo przecież zniesiono obowiazek meldunku. Najwcześniej deklaracje przedmałżeńską można złożyć pól roku przed planowana datą i wtedy też dopiero można zaklepać termin i godzine. Ten artykuł jest tak bardzo nie aktualny, że powinni go usunąć.
/2 lata temu
niemartw sie tez jestem w podobnej sytuacji mam 15 lat jestem z mężczyzną 21 l od 2lat moja matka nie opiekuje sie mna mam problemy w rodzinie itp . mam zamiar starac sie o slub cywilny . duzo by mowic po 1 chce mnie z chlopakiem rozdzielic iz napisal do niej prawde o zachowaniu jej ,ona za to powiedziala ze mnie za granice zabiera ze ma w 4 literach to ze ja z nim jestem tak dlugo bardzo go kocham i napewno jestem pewna co do niego iż duzo przezylam jestem ogarnieta , dojrzalsza od rówieśniczek. Dodam bardzo go kocham i nie chce tam jechac pomocy ktos cos doradzi ? czy jest mozliwosc zebym sie pobrala z nim i wprowadzila do niego bez zgody matki ,a Sądu rodzinnego?
/3 lata temu
Witam. Planujemy wziac slub tydzien po moich osiemnastych urodzinach i chcialam wiedziec czy mozemy skladac dokumenty kilka miesiecy wczesniej. Tzn. w dniu slubu mialabym 18 lat tylko czy nie bedzie problemow ze skladaniem dokumentow wczesniej ? Moze mi ktos pomoc ? Pozdrawiam Patrycja.
POKAŻ KOMENTARZE (75)