Prezent jubileuszowy dla rodziców

Wybór prezentu rocznicowego jest dla Was problemem? Dla mnie też był! Dlatego kilka podpowiedzi, które być może Was zainspirują.
/ 09.11.2008 23:10
Wybór prezentu rocznicowego zawsze sprawia wiele problemów rodzinie i najbliższym. Szczególne wątpliwości pojawiają się, przy okazji wyboru prezentu z okazji wyższych rocznic, takich jak 25- czy 50-lecie małżeństwa. Szczególnie, jeśli dotyczą one naszych rodziców czy teściów.

Recepty na idealny prezent z pewnością tutaj nie znajdziecie, gdyż wybór upominku zależy wyłącznie od zasobności naszego portfela oraz od indywidualnych upodobań małżeństwa, które jubileusz obchodzi.

Rodzice dla większości z nas są ważnymi ludźmi i to głównie z myślą o nich wybieramy rocznicowe prezenty. Dużo łatwiej jest, kiedy wiemy, że rodzicom przydałoby się jakieś dobro luksusowe, na które sami sobie pozwolić nie mogą lub coś innego, co może im się przydać. Może to być naPrezent jubileuszowy dla rodzicówwet pralka – wręczona w odpowiedniej chwili, pięknie udekorowana.

W tym roku, miałam problem z teściami, dla których wybór prezentu graniczył z cudem. Długo zastanawiałam się, co będzie idealnym prezentem z okazji 50 rocznicy ślubu dla osób, które dawno przekroczyły 70 rok życia. Do dziś nie wiem, czy wybraliśmy dobrze, ale jedno jest pewne: prezent im się przyda.

Razem z Mężem wiemy, że teściowie używają komputera, a ten który aktualnie posiadają jest w tak beznadziejnym stanie, że nim się otworzy mija niemal godzina. Dziś, komputer ze sprzętem dopasowanym do ich wymagań – czyli w zasadzie wyłącznie do przeglądania Internetu i korzystania z poczty elektronicznej, to w zasadzie wydatek nie większy jak 1000 zł.

Innym pomysłem był zakup telewizora LCD, gdyż obecny jest wiekowy i obraz już coraz gorszy, a to przecież jedna z niewielu rozrywek dla ludzi starszych.

Romantyczna podróż

Jeśli zasobność naszego portfela nam na to pozwoli – zarezerwujmy dla rodziców romantyczną podróż, na którą sami nigdy by sobie nie pozwolili, bo przecież zawsze są ważniejsze wydatki. Rodzeństwu może być łatwiej – każdy dorzuci coś od siebie i być może dzięki temu, uda Wam się zrealizować największe marzenie rodziców. Kiedy Oni ostatni raz byli na wspólnych wakacjach? Kiedy spędzili razem czas, nie martwiąc się o pracę, dzieci czy gotowanie? Podarujcie im odrobinę luksusu – z pewnością im się należy.

Podróż nie musi być egzotyczna. Może to być luksusowy weekend w Spa, albo wypoczynek aktywny dla tych, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu. Jeśli rodzicom brakuje słońca i plaży – wybierzcie ofertę, która skierowana jest właśnie do takich osób. Niech leżą na słonecznej plaży i piją drinki z palemką. Niech szaleją na safari, jeśli Kenia była ich odwiecznym pragnieniem. Wybór wycieczki nie powinien sprawić Wam większego problemu – szczególnie, jeśli dobrze znacie swoich rodziców.

Rodzinna impreza

Jeśli rodzice nie planują żadnej imprezy z okazji jubileuszu - warto dowiedzieć się, co jest tego przyczyną. Jeśli jest to ogólna niechęć do rodzinnych spędów, powinniśmy uszanować ich decyzję, ale jeśli jest to podyktowane brakiem odpowiednich środków finansowych - możemy temu zaradzić.

Zorganizowanie imprezy jubileuszowej może być najwspanialszym prezentem. Jej organizację należy rozpocząć od wykonania listy zaproszonych gości oraz ułożenia ewentualnego scenariusza, według którego przebiegać będzie ceremonia.

Możemy dodatkowo postarać się w kościele o odświeżenie przysięgi małżeńskiej, którą przed Bogiem i Kościołem rodzice składali wiele lat temu. Oczywiście wyłącznie wtedy, gdy sami wyrażą na to zgodę lub będziemy mieli pewność, że się temu nie sprzeciwią.

Zamówmy jubileuszowy tort o smaku, który najbardziej lubią i nie zapomnijmy o wynajęciu sali i zorganizowaniu cateringu. Ważna jest również oprawa muzyczna - możemy wynająć profesjonalny zespół, który wykona dla nas dowolne utwory lub ułożyć listę utworów, przy których rodzice bawili się w czasach młodości, lub które kojarzą im się z najpiękniejszymi chwilami w ich życiu. Płytę z nagranymi utworami, możemy włączyć podczas imprezy - gwarantuję, że nie jednej osobie w oku zakręci się łza.

Dodatek pamiątkowy

Do tego „materialnego” prezentu, obowiązkowy jest dodatek mniej materialny. Coś, co będzie dla nich wspaniałą pamiątką i będzie przypominało im o tym wielkim jubileuszu. Mogą to być porcelanowe filiżanki – w których każdego dnia będą mogli pić poranną kawę lub księga z ich wspólnego życia, opatrzona zabawnymi zdjęciami bądź własnoręcznie wykonanymi rysunkami.

Jeśli rodzice lubią sentymentalne podróże – może warto zakupić dla nich cyfrowe ramki, do których wgracie wybrane przez Was zdjęcia. Mogą to być zdjęcia rodziców – od czasów, gdy się poznali, aż do dnia dzisiejszego lub po prostu prezentacja złożona z rodzinnych zdjęć, opisanych cytatami lub interesującymi anegdotami.

Można także własnoręcznie wykonać piękną kartkę z życzeniami, jeśli dysponujemy nadmiarem czasu i umiejętnościami plastycznymi, a nawet cały album do którego wkleimy najładniejsze zdjęcia rodziców czy kronikę rodzinną, w której opiszemy wybrane z życia wydarzenia opatrzone fotografiami, wycinkami z gazet i elementami dekoracyjnymi.

Jeśli rodzice uwielbiają słodycze – możecie zamówić dla nich specjalny kosz pełen luksusowych łakoci, na które sami rzadko sobie pozwalają. Tak przyjemny upominek z pewnością osłodzi im smutne, chłodne wieczory i poprawi nastrój. Dodatkiem może być np. butelka świetnego (lub ulubionego) wina czy innego szlachetnego alkoholu.

Nie musi to być nic drogiego czy luksusowego - niech to będzie coś od serca. Pamiątka, która jeszcze przez wiele lat będzie przypominała im o tym wielkim święcie i cieszyła każdego dnia bardziej.

Karolina Małgorzata Górska