Jakie są największe błędy fotografa ślubnego?

Podczas realizacji fotograficznego pleneru należy dokładnie przemyśleć całą sesję, jeszcze przed jej rozpoczęciem. fot. Cymbeline - kolekcja 2010
Organizacja ślubu wymaga zaplanowania wielu czynności, które odbywają się niemal równocześnie. Upilnowanie wszystkich wynajętych podwykonawców jest bardzo trudne, a przecież w tym dniu wszystko powinno przebiegać jak w szwajcarskim zegarku. Podpisanie umowy z fotografem, w teorii, powinno oznaczać wykonanie pracy na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Niestety nie zawsze ma to swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Dlatego też warto przedyskutować z fotografem przebieg całej sesji fotograficznej, tak, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i nieporozumień.
/ 21.10.2010 20:56
Podczas realizacji fotograficznego pleneru należy dokładnie przemyśleć całą sesję, jeszcze przed jej rozpoczęciem. fot. Cymbeline - kolekcja 2010

"Stańcie tutaj"

Podczas realizacji fotograficznego pleneru należy dokładnie przemyśleć całą sesję, jeszcze przed jej rozpoczęciem. Zdarza się, że fotograf nie konsultuje swojego planu z młodą parą i podczas robienia zdjęć zdarzają się nieporozumienia. Przygotowany wcześniej wspólnie z fotografem plan pozwoli uniknąć wymuszonych póz, sztucznie wyglądających ujęć oraz nudnych i oklepanych kadrów.

Polecamy: Jaka sukienka na wesele?

"Prośmy zatem zawsze fotografa o przedstawienie propozycji wykonania pleneru, pomysłów, miejsc czy scenariusza sesji. Pozwoli to na osiągnięcie efektu, z którego będzie zadowolona młoda para. A o to przecież nam chodzi." - podpowiada Antoni Łoskot , który profesjonalnie zajmuje się fotografią ślubną.

Koniec mszy świętej

Fotografowie często zostają do końca życzeń, które goście składają młodej parze przed kościołem, po mszy świętej. Jeżeli zależy nam na zdjęciach z przywitania chlebem i solą warto, aby fotograf zrezygnował z końcowej części życzeń i był wcześniej przygotowany na początek reportażu z zabawy weselnej. Warto o tym pamiętać podczas planowania sesji.

Zobacz też: Suknie ślubne Cymbeline - galeria

Wujek nie pomógł

Podczas całego przebiegu dnia zaślubin, nasi bliscy, przyjaciele oraz rodzina chcą wykonywać fotografie we własnym zakresie. Jeśli fotograf nie dopilnuje, aby porozmawiać o tej kwestii na spotkaniu z młodą parą w dniu ślubu, może okazać się że na prezbiterium w trakcie przysięgi znajdzie się 15 osób. W kadrze fotografa będą zatem nie tylko młodzi, ale także wujek, ciocia i przyjaciele.

Ksiądz może też zapytać fotografa czy ma oficjalne pozwolenie z kurii na wykonywanie zdjęć podczas ślubu. Przed podpisaniem umowy zorientujmy się, czy nasz fotograf ma takie zaświadczenie. Aby uniknąć nieporozumień warto, aby fotograf poszedł na zakrystie przed mszą świętą. W trakcie podpisywania dokumentów przez świadków będzie mógł przedyskutować wszystkie kwestie z księdzem.

Uwiecznić najważniejszą chwilę

Podczas ceremonii w urzędzie stanu cywilnego, musimy pamiętać, że cała uroczystość trwa zaledwie 10-15, a nie - jak w kościele 45-60 minut. W takim wypadku fotograf ma odpowiednio mniej czasu na uwiecznienie najważniejszych momentów w urzędzie stanu cywilnego, niż podczas mszy świętej.

Fotograf jest podczas zaślubin jedną z najważniejszych osób. Zanim go wynajmiemy, poprośmy go o przedstawienie doświadczenia, zdjęć z ostatnich sesji ślubnych. Jeżeli mamy jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, rozwiejmy je podczas rozmowy z fotografem. W końcu to efekty jego pracy będziemy podziwiać jeszcze przez wiele lat po ślubie.