Jak wybrać i ustawić stoły weselne

Podstawową zasadą, niezależnie od rodzaju stołów i układu sali jest to, aby stół pary młodej był ustawiony na honorowym miejscu.
Wydaje się, że wybór stołów i ich układu na weselu zależy wyłącznie od lokalu czy sali weselnej, w której organizujecie swoją ceremonię. Niezupełnie. Zobaczcie na co warto zwrócić szczególną uwagę.
/ 27.07.2010 19:51
Podstawową zasadą, niezależnie od rodzaju stołów i układu sali jest to, aby stół pary młodej był ustawiony na honorowym miejscu.

Planując ustawienie stołów na sali weselnej, na wstępie powinniście wziąć pod uwagę:

  • rodzaj przyjęcia (z tańcami czy bez?),
  • wielkość sali, jej kształt oraz elementy architektoniczne tj. filary, podwyższenia, usytuowanie drzwi,
  • rodzaj stołów jakimi dysponujecie – prostokątne, owalne lub okrągłe.

Restauracje i domy weselne zwykle dysponują kilkoma gotowymi wariantami ustawienia stołów. Wysłuchajcie uważnie rad i wskazówek w tym zakresie – właściciele mają już doświadczenie, a ponadto doskonale znają wady i zalety tych rozwiązań, podczas gdy Wy moglibyście nie zwrócić na nie uwagi. Nie znaczy to, że musicie im ślepo zaufać, bo ostatnie słowo należy do Was (przecież to Wasze wesele!), nawet jeśli oznacza to zupełnie rewolucyjne rozwiązania.

Podstawową zasadą, niezależnie od rodzaju stołów i układu sali jest to, aby stół pary młodej był ustawiony na honorowym miejscu tak, aby para młoda i goście widzieli się nawzajem. Wszystkie stoły powinny być tego samego typu – nie mieszajmy stołów prostokątnych i okrągłych.

Zobacz też: Kolekcję biżuterii ślubnej Agi Radziejewskiej

Stoły prostokątne

Najczęściej spotykane na polskich weselach. Uważa się, że sprzyjają najlepszej integracji gości. Zależnie od liczby gości oraz kształtu sali, można je ustawić na kilka sposobów – w jednej linii, w kształt litery L, T lub U (w podkowę). Mogą być złączone lub rozłączone. Te rozwiązania są najlepsze dla sal prostokątnych lub kwadratowych, jednak zdarzają się sale bankietowe o kształcie np. ośmiokąta. Tam nie sprawdzą się proste linie oraz łączenie w większe konstrukcje (dlatego zwykle takie sale dysponują stołami okrągłymi lub owalnymi) – lepiej więc ustawić stoły pojedynczo, kierując się układem ścian.

Obejrzyj także: Suknie ślubne Cymbeline

Stoły okrągłe

W opinii wielu osób prezentują się najbardziej elegancko. Sprawdzają się świetnie zarówno na małych, jak i większych przyjęciach. Pamiętajmy jednak, że im liczniejsi goście, tym trudniej o funkcjonalne ustawienie stołów, przy których mieści się zwykle 8, 10 lub 12 osób. Ważne, aby uniknąć chaosu w układzie stołów oraz wyróżnić stół przy którym będzie zasiadać para młoda. Dobrym rozwiązaniem jest usadzenie państwa młodych przy największym stole, a pozostałych gości przy mniejszych, otaczających go łukiem.

Mniejsze stoły oznaczają więcej komplikacji w przypadku, gdy goście sami wybierają miejsca, dlatego zastosowanie winietek uważam w tej sytuacji za niezbędne.

Stoły owalne

Łączą w sobie zalety stołów okrągłych i prostokątnych. Tu również trzeba zwrócić uwagę na centralne ustawienie stołu pary młodej. Zdecydowanie również nie ustawiamy takich stołów równolegle do siebie, gdyż (zawsze, niezależnie od rodzaju stołów) należy unikać sytuacji, gdy goście siedzą odwróceni do siebie plecami.

Planując układ stołów pamiętajmy również o stoliku dla muzyków oraz dla fotografa i/lub kamerzysty, ustawionym w ustronnym miejscu. Jeśli wśród gości będzie dużo dzieci, dobrze zorganizować dla nich osobny stolik.

Redakcja poleca

REKLAMA