Goździki na ślub

Goździki - niegdyś zapomniane, dziś niezwykle modne kwiaty na ślub. Urzekają subtelnym, delikatnym wyglądem oraz zachęcają ekonomiczną ceną i niezwykłą trwałością. Przeczytaj, dlaczego jeszcze warto sięgnąć po goździki w dniu ślubu.
/ 02.06.2017 15:13

Goździki

fot. Fotolia

Ogólne informacje o goździkach

W latach 80. XX wieku goździki były najpopularniejszymi kwiatami ciętymi w Polsce, po czym ich popularność znacznie zmalała. W ostatnich latach obserwujemy jednak wzrost zainteresowania tymi kwiatami. Rynek zbytu wymusił także pojawienie się coraz to nowych ich odmian i kolorów. Oprócz najbardziej popularnych w latach 80. goździków wielkokwiatowych, pojawiały się także liczne rodzaje goździków gałązkowych i miniaturowych.

Zastosowanie

Goździki to jedne z najbardziej uniwersalnych kwiatów ślubnych. Wykorzystacie je zarówno w bukietach ślubnych, jak również w dekoracjach stołów, kościoła, samochodu, w korsarzach czy butonierkach. Świetnie prezentują się w pojedynkę, jak również w towarzystwie innych kwiatów - w szczególności róż, eustomy, piwonii, fuksji i tulipanów.

goździki

fot. Fotolia

Nam szczególnie podobają się bukiety ślubne z samych goździków w różnych odcieniach tego samego koloru. Wiązanka wtedy nabiera wielowymiarowości, przy jednoczesnym zachowaniu niezwykle delikatnej formy.

Wskazówki florystki 

- Aby kwiat nie odłamywał się od łodyżki, warto czasem zastosować wspornik z drutu florystycznego. Pozwoli nam na lekkie i bezpieczne jego wygięcie -  mówi Joanna Lewandowska, florystka z Kwiatowej Manufaktury.

Kolorystyka goździków

Goździki wielkokwiatowe, gałązkowe i miniaturowe znajdziecie praktycznie w każdym kolorze - od białego, kremowego, po różowe, czerwone, fioletowe, pomarańczowe, aż po zielone. Wybór odmian jest ogromny.

Polecamy: Bukiety ślubne z goździków

Zapach

Goździki w zależności od gatunku mogą w ogóle nie wydzielać woni lub pachnieć dość intensywnie. O zapachy konkretnych gatunków dopytajcie swoją florystykę.

Sezon na goździki

Goździki dostępne są przez cały rok bez ograniczeń, choć ich główne kwitnienie przypada na czerwiec i październik.

Goździki

fot. Fotolia

Cena goździków

Kwiaty te charakteryzują się niską ceną.

Trwałość

Goździki to niezwykle wytrzymałe kwiaty. Jeśli kiedykolwiek miałyście w domu bukiet z goździków, wiecie, że mogą stać w wazonie nawet do 3 tygodni. Doskonale radzą sobie w wysokich temperaturach.

Kupując goździki warto zwrócić uwagę na sztywność ich łodyg. Łodygi kwiatów pochodzących z najlepszych upraw nie łamią się i nie są wiotkie. Tylko takie kwiaty będą dobrze układały się w bukietach i dekoracjach.

Symbolika

W zależności od koloru goździki mogą symbolizować:

  • białe – uznanie, wdzięczność,
  • kremowe – nieśmiałość,
  • czerwone – miłość,
  • żółte – radość,
  • różowe – śmiałość.

Polecamy: Piwonie na ślub