Fotograf ślubny na ostatnią chwilę

Zawsze pamiętamy o kościele, urzędzie stanu cywilnego, zaproszeniach, sukni, garniturze, restauracjii menu. A co jeśli pośród całego zamieszania zapomnimy o fotografie? Czy istnieje jedno ogólne pogotowie fotografów? Przecież nie możemy pozwolić aby wujek pomiędzy pierwszym daniem, a kolejnym tańcem robił nam zdjęcia.
/ 01.08.2012 07:26

Zawsze pamiętamy o kościele, urzędzie stanu cywilnego, zaproszeniach, sukni, garniturze, restauracjii menu. A co jeśli pośród całego zamieszania zapomnimy o fotografie? Czy istnieje jedno ogólne pogotowie fotografów? Przecież nie możemy pozwolić aby wujek pomiędzy pierwszym daniem, a kolejnym tańcem robił nam zdjęcia.

Fotograf ślubny na ostatnią chwilę

Fot. Depositphotos

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę. Tylko opanowanie i spokój ducha może uratować narzeczonych. Dlaczego osoba fotografa zawsze wywołuje tyle emocji? Otóż to właśnie on towarzyszy Parze Młodej od samego początku tego niezapomnianego dnia, podczas przygotowań, przez ceremonię, po przyjęcie ślubne i tradycyjną sesję ślubną.

Gdzie szukać?
Młoda Para bardzo często stoi przed dylematem: gdzie znaleźć dobrego fotografa, którego wynagrodzenie nie będzie fortuną? Gdzie zatem szukać? Po pierwsze warto zasięgnąć opinii znajomych – zarówno tych bliskich jak i dalszych. Warto również poszperać na forach i portalach ślubnych. Bardzo często portale ślubne stanowią pogotowie, które jest w stanie pomóc przyszłej Parze Młodej.

Pozostają jeszcze miejsca dedykowane fotografom. Warto zwrócić uwagę, że coraz częściej przyszli nowożeńcy sięgają po początkujących artystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę
z fotografią. Takie osoby cechuje świeżość i nieszablonowość, co widać w ich zdjeciach pełnych magii i głębi.

O czym należy pamiętać?
Jeśli po wykonaniu miliona telefonów uda się wam znaleźć tego jedynego fotografa, to musicie pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim otwarcie przedstawcie fotografowi swoje oczekiwania, jak chcielibyście aby wyglądał przygotowany przez niego materiał, warto wspomnieć nawet o najmniejszych szczegółach – w końcu to one bardzo często decydują o finalnym efekcie. Warto również zapoznać się wcześniej z portfolio naszego potencjalnego fotografa.
- Fotograf powinien przede wszystkim przeprowadzić szczerą rozmowę z przyszłą Parą Młodą. Trzeba wiedzieć czego oczekują, na czym im zależy. Oprócz rozmowy czysto technicznej warto poznać swoich Klientów. Należy określić czy są osobami ceniącymi klasykę i elegancję czy są romantykami, którzy kochają tradycję i kulturę, a może są osobami zwariowanymi z dużym dystansem do siebie i świata. Każdy fotograf powinien wykazać się empatią i kreatywnością, nieszablonowym podejściem do każdej pary. Uważam, że najtrudniejszą sztuką w naszym zawodzie jest pozostać niezauważonym, jednocześnie uwieczniając najpiękniejsze chwile i momenty tego dnia dla Pary Młodej – mówi Bogdan Szydłowski fotograf ślubny.

O czym jeszcze każda para narzeczonych musi pamiętać? Przede wszystkim należy ustalić ile godzin fotograf będzie wykonywał zdjęcia, czy zdjęcia otrzymamy na CD w oryginalnej rozdzielczości, czy zdjęcia zostaną oddane do druku – jeśli tak, to jaka ilość, czy w koszt usługi wliczona jest fotoksiążka?

Kolejne bardzo ważne aspekty współpracy z fotografem, na które należy zwrócić uwagę to: czy chcemy aby towarzyszył nam on już od wczesnych godzin porannych podczas przygotowań czy też relacja ma obejmować ceremonię, zabawę podczas przyjęcia i sesję plenerową. Jeśli chcemy plener to warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy aby odbył się on podczas przyjęcia czy następnego dnia?

Jednak najważniejszym aspektem rozmowy z fotografem jest umowa, która przedstawia szczegółowo działania podjęte przez fotografa. Warto również pamiętać aby zapłatę za usługę rozbić na zaliczkę i część po wykonaniu zadania.

Poza wszystkimi kwestiami, o których przyszła Para Młoda powinna pamiętać jest jeszcze jedna – bez względu na aurę pogodową, zaskakujące zwroty sytuacji to jest wasz dzień i powinniście go spędzić z uśmiechem na twarzy i miłością w sercu.