Formalności po ślubie

Po ślubie również są do załatwienia pewne formalności. Podpowiadamy jakie i jak je załatwić. Większość kobiet po ślubie przyjmuje nazwisko męża (niekiedy również mężowie przyjmują nazwisko żony), albo po prostu dołącza je do swojego.
/ 21.12.2007 08:55
Po ślubie również są do załatwienia pewne formalności. Podpowiadamy jakie i jak je załatwić.

Większość kobiet po ślubie przyjmuje nazwisko męża (niekiedy również mężowie przyjmują nazwisko żony), albo po prostu dołącza je do swojego. Zwykle też, małżonkowie zamieszkują razem we własnym mieszkaniu, a co za tym idzie (choć nie jest to regułą) - zmieniają miejsce zameldowania. Warto więc pamiętać, że formalności związane z zawarciem małżeństwa, nie kończą się na załatwieniu formalności przed ślubem. Po ślubie również czeka Was bieganie po urzędach, bankach i innych instytucjach, w celu aktualizacji danych.

Formalności po ślubie

Wymiana dokumentów
Zmiana nazwiska po ślubie, obliguje kobietę do wymiany dowodu osobistego. Do wniosku o wymianę dowodu osobistego, należy wówczas dołączyć akt małżeństwa.

Jeśli po ślubie, zmianie uległy dane obojga małżonków, np. miejsce zameldowania, wymiana dowodów dotyczy każdego z nich - należy wówczas do wniosku dołączyć dokument meldunkowy.

Jeśli wymiana dokumentów odbywa się w Urzędzie Miasta w którym zawieraliśmy małżeństwo oraz meldowaliśmy się - załączniki do wniosku o wydanie dowodu osobistego, najczęściej nie są konieczne.

Aby wymienić dowód osobisty, należy pójść do urzędu gminy bądź wydziału obsługi mieszkańców w miejscu swojego zameldowania. Potrzebne będą:

  • wypełniony wniosek o wydanie dowodu osobistego,
  • dwie fotografie o wymiarze 4,5 na 3,5 cm przedstawiające lewy półprofil z widocznym uchem na jasnym tle,
  • dowód wpłaty 30 zł na konto urzędu,
  • odpis skrócony aktu urodzenia,
  • odpis skrócony aktu małżeństwa z informacją o aktualnie używanym nazwisku (oczywiście jeśli mamy małżonka).

Wniosek o wymianę dowodu należy złożyć osobiście, podobnie jest z odbiorem gotowego dowodu.

Zmiana dowodu wymusza też wymianę prawa jazdy, bowiem na prawie jazdy jest m.in. wydrukowany numer dowodu osobistego. W tym celu musimy złożyć w urzędzie fotografię (może być ta sama co do dowodu), ksero starego prawa jazdy, dowód opłaty 70,50 zł za wyrobienie nowego dokumentu.

Urząd Skarbowy - NIP 3
Wymiana dowodu osobistego i zmiana danych adresowych pociąga za sobą kilka innych czynności. Przy odbiorze gotowego dowodu można od razu wypełnić formularz NIP-3, który służy do aktualizacji danych w urzędzie skarbowym. Warto to zrobić od razu, żeby specjalnie nie chodzić do urzędu skarbowego.

Aktualizacja danych w banku
Posiadacze kont bankowych (dotyczy głównie kobiet) powinni zgłosić w banku zmianę danych oraz złożyć nowy wzór podpisu. Jeśli macie dwa odrębne konta, a chcecie mieć jedno wspólne - wystarczy zlikwidować jedno konto, a na drugim uczynić małżonka współwłaścicielem. Taki manewr, pozwoli zaoszczędzić dużo czasu.

Fundusze emerytalne
Należy również zaktualizować dane w Funduszu Emerytalnym (wiąże się to ze zmianą: danych osobowych, osób uposażonych, podpisu oraz stosunków majątkowych).


Przy zmianie miejsca zamieszkania, warto również zadbać o wybór przychodni oraz lekarza rodzinnego.

Karolina Małgorzata Górska