Obrazy starców we śnie

Dlaczego w naszych snach pojawiają się nieznajome osoby? Skąd się biorą obrazy starców, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy?

Wydaje nam się, że pojawienie się niektórych postaci w naszych snach jest bezpodstawne. Często staramy się doszukiwać przyczyn tego zjawiska, ale zazwyczaj trudno jest nam znaleźć jego związek z teraźniejszością. „Co oznacza ich obraz w moim śnie?” – to jedyne pytanie, jakie wówczas przychodzi na myśl i pozostaje często bez odpowiedzi.

Starsze osoby w marzeniach sennych

W snach pojawiają się również osoby w podeszłym wieku. Jeżeli biernie przyglądają się rozgrywającej się we śnie akcji, mogą być odebrane jako symbol mądrości życiowej. Siwowłosy starzec oznacza często także męską siłę, zarówno w sensie fizycznym, jak i duchowym. Natomiast stara kobieta może pojawiać się pod postacią czarownicy. W obrazie tym można zobaczyć osobę z naszego otoczenia albo zło, które w nas dojrzewa.

Nieznajomy pojawiający się w naszym śnie, niezależnie od tego, czy jest dzieckiem czy osobą starszą, najczęściej jest symbolem nas samych. Jego obecność w naszym marzeniu sennym daje nam możliwość spojrzenia na siebie z boku i dostrzeżenia tego, czego nie widzimy w realnym świecie.