Zasada odbierania gości

Zasada odbierania gości

Musisz odebrać partnerkę z imprezy, przyjęcia, na które nie poszedłeś mimo zaproszenia lub nie byłeś na nie zaproszony? Nie wiesz jak się zachować? Czy należy wejść na przyjęcie, czy może zaczekać w samochodzie? Przeczytaj poradę naszego eksperta - znawcy etykiety.
/ 29.10.2012 13:59
Zasada odbierania gości

Chciałbym dowiedzieć się jak powinno wyglądać prawidłowe zachowanie mężczyzny odbierającego swoją partnerkę lub gości z imprezy. Np.: jest organizowany wieczór babski, bądź spotkanie w restauracji, dyskotece. Z wielu powodów mnie tam nie ma (choroba, praca do późna, itp.), zostałem jednak przez partnerkę poproszony o odebranie jej z miejsca spotkania. Jestem oczywiście wcześniej. Czy jeśli jestem kilka minut wcześniej to mogę, albo nawet powinienem np. wejść do lokalu? Potem odszukać partnerkę, czy też z daleka minutę przed umówionym czasem skłonić jej się dając znać, że już jestem?

Ewentualnie podejść i przywitać się z osobami wspólnie bawiącymi się, a partnerce założyć płaszcz, wziąć pod rękę i wyjść, chyba, że postanowi inaczej? Czy też powinienem siedzieć i czekać w aucie, aż zejdzie i tylko wyjść otworzyć drzwi? Czy np. jadąc po rodziców na bal, do restauracji, dyskoteki zachowuję się tak samo? Mnie się wydaje, że powinienem wejść po osobę, po którą przyjechałem, jeśli to kobieta pomóc jej się ubrać itp. Proszę o odpowiedź ponieważ nie znalazłem w literaturze nic na ten temat. Mateusz

Zobacz też: Kiedy należy wyjść z imprezy?

Możemy mieć tutaj do czynienia z dwiema sytuacjami:

  • Pierwsza sytuacja. Znamy osoby, u których gości nasza partnerka, czy rodzice oraz - ewentualnie - znamy niektórych uczestników spotkania. Wchodzimy wtedy na spotkanie, witamy się z gospodarzami, zamieniamy z nimi kilka słów, witamy się z innymi osobami, które znamy (przy okazji jesteśmy zapewne przedstawieni osobom, których nie znamy). Pomagamy partnerce (czy mamie) się ubrać i opuszczamy spotkanie.

Zobacz też: Nie możesz zaprosić gości do domu - jak się zachować?

  • Druga sytuacja. Nie znamy nikogo na tym spotkaniu. W takim wypadku lepiej nie robić szumu wokół własnej osoby, nie rzucać się w oczy, poczekać przed wejściem porozumiewając się z partnerką, czy rodzicami przez komórkę. Chyba, że gospodarze jednoznacznie wyrazili chęć poznania nas, gdy partnerka (czy rodzice) zakomunikuje im, że będziemy ją (ich) odbierać. Wtedy oczywiście postępujemy podobnie jak w pierwszym przypadku.

Zobacz też: Jak odpowiednio zachować się w czasie gościny?

To jak należy się zachować w takiej sytuacji, zależy głównie od tego w jakim stopniu jesteśmy zaznajomieni z gospodarzami przyjęcia.