Jak przetrwać samotne macierzyństwo?

Samotne macierzyństwo to nie lada wyzwanie i niełatwa droga. Czasami dopadają cię wątpliwości, czy dasz radę, czy właściwie postępujesz? Pamiętaj, że to przede wszystkim twoje emocjonalne nastawienie sprawia, jak sobie poradzisz w byciu samotną matką. Przedstawiamy siedem zasad, które mamy nadzieję, w pewien sposób ułatwią ci przetrwać samotne macierzyństwo.
/ 11.07.2013 14:12

Zasada nr. 1

Nie jesteś sama!

Czasami masz wrażenie, że jesteś sama na świecie, a dookoła nie ma bratniej duszy? Pamiętaj, że masz dziecko, największy Skarb, który obdarza cię ogromną bezwarunkową miłością. Dla niego jesteś wzorem, niepowtarzalną i najukochańszą osobą na świecie! Pamiętaj o tym!

Zasada nr. 2

Ciesz się chwilą

Jak najczęściej spędzaj czas ze swoim dzieckiem. Organizuj wspólne spacery do parku, oglądajcie razem bajki, beztrosko się bawcie. Pamiętaj, że to ważniejsze niż wysprzątany dom czy kolejne nadgodziny w pracy.

Polecamy: Jak przetrwać samotne rodzicielstwo?

Zasada nr. 3

Pamiętaj o sobie

Ty i twoje potrzeby są równie ważne jak potrzeby twojego dziecka. Twoja radość, pozytywne nastawienie udzieli się także twojemu dziecku.

Zasada nr. 4

Zadbaj o siebie

Wiele samotnych matek zaniedbuje swój wygląd twierdząc, że „nie ma dla kogo” ładnie wyglądać. To ogromny błąd. Dbając o siebie robisz to przede wszystkim dla siebie. Poza tym nowa para butów czy nowa sukienka dodadzą ci pewności siebie i seksapilu. Przecież nie jesteś tylko matką, ale także kobietą. Pokazuj swoje piękno!

Polecamy: Na co uważać będąc samotną matką?

Zasada nr. 5

Nie zaniedbuj przyjaciół

Pomimo natłoku obowiązków i braku wolnego czasu, nie zrywaj znajomości z przyjaciółmi. Choć wykrojenie wolnej chwili może być trudne to postaraj się to zrobić. Nie miej także nigdy wyrzutów sumienia, jeśli czasami poprosisz zaufaną osobę, aby zaopiekowała się twoim smykiem.

Polecamy: Kim jest samotna mężatka

Zasada nr. 6

 Męczennica? To nie Ty!

Pamiętaj, że każdy ma prawo do gorszych momentów. Jako samotna mama nie musisz udowadniać nikomu, że ze wszystkim dajesz sobie doskonale radę. Jeśli dopadnie cię smutek, przygnębienie, porozmawiaj o tym z bliską ci osobą. Pielęgnuj swoje emocje, gdyż odbiją się one na twoim dziecku.

Na terenie naszego kraju jest wiele organizacji, które pomagają i wspierają samotne mamy.  Adresy placówek, które znajdują się na terenie twojego miejsca zamieszkania odnajdziesz w Internecie.

Zasada nr. 7

Po prostu żyj

Marzysz o poznaniu swojej drugiej połówki? Nie szukaj na siłę i pozwól życiu toczyć się własnym rytmem. Wybierając mężczyznę na partnera życiowego będzie musiał poznać i zaakceptować twoje dziecko. Dla wielu mężczyzn to nie jest łatwe zadanie. Szczerze i odpowiedzialnie porozmawiaj z mężczyzną o wszystkich wątpliwościach. Dzięki temu unikniesz kolejnego niepotrzebnego rozczarowania.

Jeżeli dopadną cię trudne chwile, spójrz na swoje dziecko. Wiedz, że dla niego jesteś osobą jedyną w swoim rodzaju, jesteś wsparciem i autorytetem. To dla ciebie duży obowiązek i wyzwanie. Jednak dzięki tobie i twoim staraniom smyk wyrośnie na mądrego, wartościowego i wspaniałego człowieka. Czy dla ciebie może być piękniejsza nagroda?

Zobacz także: Kobieca samopomoc - jak zagospodarować czas w okresie macierzyństwa?