POLECAMY

Dekalog początkującego taty

Właśnie zostałeś tatą? Gratulacje! Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i jak pomóc jego mamie, gdy maluch jest już w domu.
Dekalog początkującego taty fot. Fotolia

1. Jeśli możesz weź wolne

Druga para rąk (najlepiej właśnie twoich) bardzo się na początku przydaje, dlatego jeśli możesz, bądź w domu choć przez kilka pierwszych dni.

2. Poznaj swoje dziecko

Dowiedz się, co lubi, czego nie cierpi, jaki ma temperament i co je uspokaja.

3. Nie bój się go

Zajmowanie się noworodkiem nie wymaga nie wiadomo jakich zdolności. Jeśli będziesz ostrożny, nie zrobisz mu krzywdy. Pamiętaj o podtrzymywaniu główki i o tym, żeby nie podnosić go za nogi podczas przewijania. Staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów. Spokojnie, szybko nabierzesz wprawy. W końcu nie pierwszy raz robisz coś po raz pierwszy!

4. Bądź bodyguardem

To jasne, że babcie, ciocie i znajomi chcą zobaczyć dziecko, ale nie pozwól, by już na samym początku wasz dom przeobraził się w zatłoczony pub. W tym pierwszym okresie niech odwiedzają was tylko wasi rodzice.

5. Zrób ukochanej prezent

Pozwól jej się wyspać albo chociaż przespać kilka godzin z rzędu. Wszyscy skorzystacie, bo gdy człowiek jest skrajnie zmęczony, łatwo się irytuje, popełnia masę błędów i wszystko widzi w czarnych barwach.

6. Nie utrudniaj sobie życia

Cokolwiek robisz, rób porządnie.  Jeśli odpuścisz sobie umycie butelki po karmieniu, będziesz musiał później zeskrobywać zaschnięty pokarm, a to zajmuje o wiele więcej czasu. Tak samo jest z wieloma innymi rzeczami.

7. Rób zdjęcia

I to nie dwa czy nawet dziesięć, ale całe mnóstwo. Aparat powinien być zawsze pod ręką. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebny. 

8. Nie błądź - pytaj!

W przypadku maleńkich dzieci lepiej dmuchać na zimne niż coś zlekceważyć. Ale łatwo popaść w przesadę. Gdy nie jesteś czegoś pewny spytaj specjalisty - odpowiedzi nie szukaj zaś w internecie!

9. Bądź aniołem

Twoja ukochana może mieć kiepski nastrój, płakać i wpadać w złość bez powodu. Wszystkiemu winne są hormony i zmęczenie. Bądź blisko, słuchaj, wspieraj, zachowaj spokój. Nie każ jej zgadywać, że ją kochasz i że nadal ci się podoba.

10. Mów do malucha

Cokolwiek robisz przy dziecku (myjesz, przewijasz itd), mów do niego. Będzie ci łatwiej. Zobaczysz, jaka to satysfakcja, gdy za jakiś czas
twój maluch powie TATA!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)