Co zabrać w podróż z niemowlakiem fot. Fotolia

Co zabrać w podróż z niemowlakiem

Warto dobrze się przygotować, by taka wyprawa była naprawdę udana.
Milena Oszczepalińska / 17.12.2015 06:25
Co zabrać w podróż z niemowlakiem fot. Fotolia
Świąteczny wyjazd to dla wielu młodych rodziców pierwsza poważna wyprawa w powiększonym gronie. Aby podróż minęła bez komplikacji, warto odpowiednio się do niej przygotować. Istnieje szansa, że dziecko prześpi całą drogę, ale warto być zabezpieczonym na każdą ewentualność. Co koniecznie powinnaś zabrać? Podpowiadamy!

Co zabrać w podróż z niemowlakiem?

Należy pamiętać o spakowaniu najważniejszych rzeczy tak, aby mieć do nich łatwy i szybki dostęp w czasie jazdy. W podróży przydadzą się na pewno: ulubiony kocyk dziecka w razie zimna, nawilżane chusteczki, pieluchy na zmianę, zapasowe ubranko, a także przekąski i woda do picia lub przemywania rąk i smoczka.

Jak zadbać o komfort podróży z dzieckiem?

W podróż najlepiej wyruszyć nocą lub o świcie, wtedy można mieć pewność, że maluch szybciej zapadnie w sen, a jazda przebiegnie w spokojniejszej atmosferze. Do samochodu dobrze jest ubrać dziecko na tzw. cebulkę, wtedy łatwiej będzie reagować na zmiany temperatury i w razie potrzeby rozebrać malucha, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu.

Zanim rodzina uda się w drogę, warto także nakarmić niemowlę, ale nie później niż pół godziny przed odjazdem. Dzięki temu maluch na początku podróży wciąż będzie najedzony, a rodzice unikną kłopotliwego „ulewania”.

Zaleca się, aby w czasie jazdy robić przerwy nawet co godzinę, również jeżeli maluch nie domaga się jedzenia lub zmiany pieluchy. Ważne, aby dziecko odpoczęło, dlatego w czasie postoju warto wyjąć je z fotelika i położyć na chwilę na płaskim podłożu, by zmiana pozycji rozluźniła jego mięśnie i kręgosłup.

Posiłki w podróży

Kwestia jedzenia w samochodzie również nie powinna sprawić rodzicom problemów, jeżeli odpowiednio się do niej przygotują. Najłatwiej jest, jeżeli niemowlę wciąż karmione jest piersią, wtedy mleko jest dostępne „od zaraz” i w odpowiedniej temperaturze. Jednak, kiedy malec dostaje mleko modyfikowane, należy zabrać ze sobą dodatkowo ciepłą wodę w termosie lub podgrzewacz (można podłączyć go do gniazdka od zapalniczki w samochodzie lub skorzystać z kontaktu np. na stacji benzynowej). Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest przygotowanie mleka wcześniej i branie w podróż już gotowego płynu, który szybko może się zepsuć i spowodować u dziecka problemy żołądkowe!

Na wyprawę warto zabrać także przekąski, którymi można zająć niespokojnego szkraba w samochodzie. Muszą być jednak zdrowe i przeznaczone dla wieku dziecka - wówczas będziesz miała pewność, że nie zawierają niepotrzebnej ilości soli lub cukru.

Przeczytaj więcej o opiece nad niemowlętami:

Na podstawie materiałów prasowych marki HiPP
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/05.03.2016 14:28
a przepraszam, znalazłam podrzewacz do samochodu, który da się uzyć i poza samochodem happybabby.pl/karmienie/podgrzewacze/nuvita---podgrzewacz-do-butelek-do-domu-i-samochodu-2-w-1,p12130 no ale niestety cena potrojna:(
/05.03.2016 14:23
są specjalne podrzewacze do samochodu, ale lepiej zainwestowac w cos uniwersalnego - podrzewacz żelowy działa bez prądu, więc można go zabrać wszędzie. happybabby.pl/karmienie/podgrzewacze/lovi---podgrzewacz-zelowy-rozowy,p11518 cena nie jest wygórowana.