Jak spędzić czas w górach?

Jak spędzić czas w górach?
Co roku stajecie przed decyzją, gdzie lepiej wybrać się z dzieckiem na wakacje lub inny wyjazd rodzinny. Jedna i druga opcja oferuje wiele ciekawych atrakcji turystycznych, wabiących rzesze wczasowiczów. Jak ciekawie spędzić czas w górach? Podpowiadamy!
Jak spędzić czas w górach?

Wczasy z dzieckiem w górach mogą okazać się świetną alternatywą dla corocznych wyjazdów nad morzem.

Co wziąć pod uwagę jadąc w góry

W zależności od wieku dzieci trzeba jednak dopasować rodzaj i wysokość gór oraz dostępność tras. Idealnie sprawdzają się wędrówki dolinami, wycieczki nad wodospady oraz przejażdżki kolejkami wysokogórskimi. Starsze dzieciaki możecie namówić na wspólne wyprawy rowerowe połączone z wycieczkami krajoznawczymi. Coraz liczniejsze szlaki umożliwiają bezpieczne przejażdżki w otoczeniu pięknych krajobrazów, wzdłuż parków narodowych i lasów.

Jakie zalety mają górskie wycieczki

Jadąc w góry, nie tylko latem, gdyż zarówno jesienią, zimą i wiosną pagórki i góry prezentują się pięknie, nie zapomnijcie o aparacie fotograficznym. Bogactwo przyrody i ludowy folklor to z pewnością elementy, które warto na zawsze uwiecznić w formie zdjęcia. Codzienne wyprawy w góry, czy to piesze, rowerowe, a nawet konne, sprzyjają dotlenieniu organizmu, poprawiają kondycję fizyczną i zmuszają do kontaktów z innymi ludźmi - wędrowcami na szlaku.

Wszystkie te elementy służą dzieciom, które wiele czasy spędzają w domu.

Polecamy: Jak nauczyć dzieci podejmowania ryzyka?

O czym warto pamiętać będąc w górach?

Turystyka górska kładzie mocny nacisk na promocje rodzimych zwyczajów. Koniecznie musicie spróbować lokalnych wyrobów kulinarnych, które do dzisiaj są przyrządzane w tradycyjny sposób i robione z naturalnych składników. Ważnym elementem kultury regionalnej są ludowe stroje, tańce oraz pieśni, które na pewno zainteresują dzieciaki.

Każdego lata w większych ośrodkach turystycznych odbywają się przeróżne festiwale folklorystyczne, które prezentują rodzimą sztukę. Możecie kupić na nich ręcznie robioną biżuterię, wyroby z owczej wełny i skóry oraz degustować kozie i owcze sery przy akompaniamencie góralskiej muzyki.

Czytaj także: Jak sobie radzić z chorobą lokomocyjną?