Strach wywołany pobytem w szpitalu

Chciałabym się zapytać o kilka dla mnie istotnych rzeczy. Po pierwsze chciałabym się dowiedzieć czy lekarz może nie rozpoznać zatrucia ciążowego kiedy kobieta jest na kilka dni przed porodem?
/ 08.09.2009 13:12
Strach wywołany pobytem w szpitalu
Chciałabym się zapytać o kilka dla mnie istotnych rzeczy. Po pierwsze chciałabym się dowiedzieć czy lekarz może nie rozpoznać zatrucia ciążowego kiedy kobieta jest na kilka dni przed porodem? I czy coś takiego jak odklejenie łożyska może zostać nie zauważone przez lekarza prowadzącego? Kolejne pytanie brzmi czy jeśli kobieta w 17 tygodniu ciąży ma przodujące łożysko ma szansę donosić dziecko i czy lekarz może zauważyć, że coś takiego się dzieje zanim dojdzie do krwawienia? Chciałabym się też dowiedzieć czy jeśli kobieta od kilku miesięcy ma wynik cytologi 3A jest to niebezpieczne dla dziecka lub dla kobiety? Czy wówczas są jakieś wskazania co do porodu (np. cesarskie cięcie?)? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedzi na te kilka pytań bo jestem trochę zaniepokojona pewnymi rzeczami po pobycie w szpitalu - a miałam z nimi styczność.
Iza
Jeśli kobieta ciężarna regularnie zgłasza się na wizyty kontrolne to myślę, że nie ma możliwości aby lekarz nie rozpoznał zatrucia ciążowego. U ciężarnej co miesiąc wykonuje się badanie moczu oraz krwi – ma to na celu między innymi wykrycie objawów gestozy. Zalicza się do nich np. obecność białka w moczu. Inne to obrzęki, nadciśnienie oraz zbyt szybki przyrost masy ciała.

Podobnie sprawa ma się z odklejającym się łożyskiem – nie może być niezauważone przez lekarza. Tej dolegliwości towarzyszą konkretne objawy typu krwawienie, silny nagły ból w podbrzuszu, złe samopoczucie, uczucie strachu, niepokoju, często brak ruchów płodu, bladość twarzy i napięta macica. Jeśli ciężarna zgłosi się do ginekologa z takimi objawami – on po badaniu np. usg od razu wie, że łożysko się oddziela.

Łożysko przodujące również lekarz stwierdza wykonując badanie usg. Może stwierdzić to jeszcze przed wystąpieniem krwawienia. Wszystko zależy od tego jak przoduje łożysko tzn. czy jest to łożysko całkowicie przodujące, częściowo przodujące, brzeżnie przodujące czy też łożysko nisko usadowione. Wiele kobiet z łożyskiem przodującym rodzi zdrowe maluszki. Jednak należy pamiętać, że należy być pod ścisłą kontrolą ginekologa – ale to w każdej ciąży jest niezbędne.

Grupa III wg klasyfikacji Papanicolau oznacza, że w rozmazie widać komórki z cechami dysplazji (a - oznacza, że są one związane najprawdopodobniej ze stanem zapalnym). Ponieważ określenie to obejmuje szerokie spektrum zmian, a ponadto w zależności od ich nasilenia i wieku pacjentki postępowanie lecznicze jest zróżnicowane, cytolog powinien każdorazowo określić jakiemu nasileniu dysplazji odpowiada stwierdzony obraz cytologiczny - małemu, średniemu czy dużemu. Jest to istotne między innymi dlatego, że zmiany o charakterze dysplazji małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć bez śladu po leczeniu przeciwzapalnym. Zmiany spowodowane ciążą mogą zafałszować obraz w rozmazie cytologicznym. Lekarz może zlecić wykonanie kolposkopii i powtórzenie jej po okresie połogu. Wszystko zależy od nasilenia dysplazji. Optymalne postępowanie ustala lekarz prowadzący ciążę.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna


Redakcja poleca

REKLAMA