Herbaciane ciekawostki

Pijesz ją kilka razy dziennie i na kilka sposobów. Dla niektórych gorąca herbata to miłe zwieńczenie pracowitego dnia, dla innych lekarstwo na przeziębienie, albo towarzysz spotkania z przyjaciółmi. A czy wiesz, skąd pochodzi herbata, jak się ją produkuje, lub jaka jest różnica miedzy zieloną odmianą a czarną? Poniżej kilka herbacianych ciekawostek.
/ 25.10.2013 12:27

Pijesz ją kilka razy dziennie i na kilka sposobów. Dla niektórych gorąca herbata to miłe zwieńczenie pracowitego dnia, dla innych lekarstwo na przeziębienie, albo towarzysz spotkania z przyjaciółmi. A czy wiesz, skąd pochodzi herbata, jak się ją produkuje, lub jaka jest różnica miedzy zieloną odmianą a czarną? Poniżej kilka herbacianych ciekawostek.

Herbaciane ciekawostki

Skąd pochodzi herbata, którą pijemy?

Większość z nas wie, że herbata pochodzi z Chin, Sir Lanki (Ceylon) i Indii, mniej znane są herbaty z Kenii, Malawi, Argentyny, Indonezji, Wietnamu i Turcji. Herbata Tetley, którą pijemy w Polsce pochodzi głównie z Kenii, Indii, Indonezji, Malawi, Tanzanii, Sri Lanki i Chin. Do tworzenia kompozycji herbacianych Tetley, wybierane są najlepsze herbaty wielu dostawców, z różnych krajów i mieszane są ze sobą, by wykorzystać wszystkie ich najlepsze cechy i zapewnić stały, intensywny smak herbat Tetley.

Czy wszystkie herbaty pochodzą z jednej rośliny?

Herbata pochodzi z jednej rośliny, Camellia Sinensis, ale uprawiana jest ona w wielu różnych krajach, o różnych uwarunkowaniach geograficznych i klimatycznych, na różnego rodzaju glebie. Wszystkie te naturalne czynniki mają wpływ na finalny smak herbaty.

Jaka jest różnica między herbatą zieloną a czarną?

Zarówno zielona, jak i czarna herbata pochodzą z tej samej rośliny – Camellia Sinensis.
Po zebraniu, liście rozkładane są na dużych stołach, gdzie tracą nadmiar wody, po to, by stały się miękkie i delikatne, co pomaga w ich późniejszym krojeniu. W procesie krojenia uwalniane są enzymy i następuje utlenienie herbaty. W przypadku czarnej herbaty proces ten może trwać do czasu, gdy liście nabiorą brązowej barwy, po czym zostają one podgrzewane, by zatrzymać proces fermentacji. Zielona herbata poddawana jest krótszemu procesowi utleniania, a czasami nawet jest on pomijany, dzięki czemu utrzymuje ona swój zielony kolor i delikatny smak.

Jak przebiega proces produkcji herbaty?

Liście herbaciane zrywane są ręcznie. Następnie liście rozkłada się na dużych stołach z siatki. W ten sposób liście „leżakują”, tracąc nadmiar wody. Potem są krojone, a rodzaj krojenia zależy od rodzaju herbaty jaki chcemy uzyskać: rolowanie stosuje się do herbat liściastych, a zgniatanie do granulowanych. Na tym etapie powstaje herbata biała i zielona. Rozdrobnione liście zsypuje się do specjalnych wózków, w których przez kilkadziesiąt minut zachodzi proces fermentacji, czyli utleniania. Liście zmieniają kolor i nabierają aromatu. Na tym etapie powstaje herbata czerwona. Na koniec czeka je suszenie. Polega ono na zatrzymaniu procesu fermentacji, dzięki przepuszczeniu przez liście strumieni powietrza o wysokiej temperaturze. Wtedy powstaje herbata czarna.

Jaką herbatę wybrać na jesienne i zimowe wieczory?

Na chłodne wieczory najlepiej wybierać herbaty smakowe. Rozgrzeją organizm, a także będą wspierać go przy walce z przeziębieniem. Marka Tetley wprowadziła herbatę czarną z Witaminą C, dostępną w dwóch wariantach smakowych z wybranymi naturalnymi dodatkami, jak np. malina, aronia, czarny bez i dzika róż oraz cytryna, limonka, miód i imbir, które tradycyjnie dodawane są do herbaty. Już 1 szklanka zaspokaja 15% rekomendowanego dziennego zapotrzebowania na witaminę C, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Na pólkach tej jesieni znajdziemy także linię herbat Vitax z Korzennymi Przyprawami. To kombinacja owocu z aromatyczną przyprawą, która została przygotowana specjalnie z myślą o długich jesienno-zimowych wieczorach. W tym roku dostępne będą 4 smaki: Gruszka & Cynamon, Pomarańcza & Goździki, Śliwka & Kardamon oraz Morela & Wanilia.

Jaki jest najlepszy sposób przechowywania herbat?

Ponieważ herbata bardzo łatwo wchłania obce zapachy, warto przechowywać ją w zamykanych naczyniach, np. w pojemnikach z nieprzeźroczystego szkła lub z porcelany. Można używać też szczelnych naczyń blaszanych, np. puszek. Nie powinno się przechowywać herbaty w lodówce lub zamrażarce, bo może to mieć wpływ na jej smak.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/27.02.2016 12:16
Herbatę pije w bardzo dużych najwięcej herbaty czarnej i jest to liściasta herbata taka jest najzdrowsza