Chrupiący szczyt smaku

Szparagi i botwina to wiosenne przysmaki, na które sezon trwa tylko kilka tygodni. Nie przegap okazji!
/ 16.03.2006 16:57
 
Po zimie pierwsze wiosenne warzywa smakują jak nigdy. Nawet ci, którzy nie przepadają za zieleniną, chętnie po nie sięgają. Te, które można jeść na surowo, wystarczy tylko dokładnie umyć i cienko obrać. Ale gdy będziemy je przyrządzać, pamiętajmy, że szybko się gotują. Jędrne, nie za miękkie, są naprawdę wyśmienite.

Szparagi
Białe lub zielone pędy zakończone główką wyrastają zwykle od kwietnia do końca czerwca. Zielone szparagi są delikatne w smaku, białe niezwykle kruche. Szparagi są tym smaczniejsze im bardziej świeże.

Przygotowanie
. Po umyciu białe szparagi trzeba obrać poniżej główki. Zielone nie wymagają obierania. Szparagi wiąże się po kilka w pęczki – najlepiej w dwóch miejscach: poniżej główki i na dole. Umieszcza się je w wąskim garnku napełnionym wrzącą osoloną wodą, tak by ich główki wystawały nad powierzchnię. Można użyć zwykłego garnka i ułożyć szparagi na dnie, ale wtedy ich wierzchołki będą bardzo miękkie. Ewentualnie można je ugotować na parze lub udusić, jednak nie dłużej niż 15 min. Idealnie ugotowane szparagi powinny być półmiękkie i sprężyste, z jędrnymi główkami.

Jak podawać
. Szparagi na gorąco można polać masłem, zimne sosem winegret i oprószyć parmezanem albo skropić sokiem z cytryny i oliwą z oliwek. Równie dobrze smakują z sosem majonezowym, musztardowym lub octem balsamicznym. Można dodawać je do sałatek (doskonałe w połączeniu z pomidorami), układać na pizzy, tarcie. Przyrządza się z nich też pyszne zupy-kremy.

Botwina
To młode liście buraka ćwikłowego. Nie należy ich mylić z boćwiną
– burakiem liściowym. Jedne i drugie liście są niezwykle smaczne.

Przygotowanie
. I botwina, i boćwina nadają się do jedzenia na surowo, można je też krótko gotować lub dusić. Wcześniej trzeba oczyścić, dokładnie opłukać i wrzucić na wrzącą, lekko osoloną wodę. Gotować 2–3 minuty, wyjąć łyżką cedzakową.

Jak podawać.
Boćwinę i botwinę można dusić z masłem. Gotuje się z nich także smaczne zupy. Gotowane łodygi boćwiny podaje się jak szparagi. Młode liście buraka można przyrządzać jak szpinak, dodawać do sałatek.