Truskawkowa klasyka
Potrzebne będą: truskawki w dowolnej ilości, gęsta śmietana w dowolnej ilości, cukier.
Świeże truskawki myjemy dokładnie pod bieżącą, letnią wodą i delikatnie zdejmujemy z nich szypułki. Truskawki układamy na talerzu, polewamy gęstą śmietaną i posypujemy solidnie cukrem. Deser gotowy do skonsumowania.
Rolada truskawkowa
Potrzebne będą: 15 dag cukru kryształu, 15 dag mąki pszennej, 4 jajka, 4 łyżki ciepłej wody, odrobina proszku do pieczenia, bita śmietana, truskawki.
Żółtka należy oddzielić od białek. Z białek ubijamy pianę na sztywno. Żółtka mieszamy z cukrem i wodą i ubijamy na gęstą masę. Dodajemy do niej mąkę z proszkiem do pieczenia przesiane przez sito. Delikatnie mieszamy, aby masa nie straciła na pulchności. Na końcu dodajemy ubite na sztywno białka i także delikatnie mieszamy. Prostokątną, dużą brytfannę wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy powstałą masę. Pieczemy w piekarniku ok. 20 minut. Gdy ciasto po upieczeniu jest jeszcze ciepłe rozkładamy na nim czystą kuchenną ściereczkę i zwijamy je w rulonik. Musimy odczekać aż ostygnie. Po rozwinięciu ciasta zdejmujemy ściereczkę i układamy na cieście czyste i pokrojone na połówki, świeże truskawki. Polewamy je grubo bitą śmietaną. Zawijamy ponownie i wstawiamy do lodówki, aby stężało.
Makaron z truskawkami
Potrzebne będą: małe opakowanie makaronu – mogą to byś świderki, wstążeczki, kokardki lub zwykłe nitki, tylko te trochę grubsze, ½ kg świeżych truskawek, 1 duży jogurt lub kefir, kilka łyżeczek cukru, szczypta soli.
Makaron gotujemy według przepisu podanego na opakowaniu w wodzie z dodatkiem szczypty soli. Truskawki myjemy dokładnie pod bieżącą wodą, oczyszczamy z szypułek i wrzucamy do dzbanka, wlewamy kefir lub jogurt, wsypujemy kilka łyżeczek cukru kryształu. Przy pomocy blendera rozdrabniamy wszystkie składniki. Ugotowany, przepłukany w zimnej wodzie i odsączony makaron nakładamy na talerze i polewamy masą truskawkową. Takie danie możemy ozdobić ćwiartkami truskawek i listkami mięty.
Pierogi z truskawkami
Potrzebne będą: 2 szklanki mąki pszennej, 1 jajko, pół szklanki mleka, szczypta soli, 1 łyżka oleju, śmietana 18%, cukier kryształ do posypania pierogów.
Mąkę wysypujemy na stolnicę, robimy mały dołeczek. Wbijamy do niego jajko, dodajemy szczyptę soli i powoli dolewając mleka mieszamy wszystko razem z mąką. W ten sposób wyrobione ciasto podsypujemy mąką i wałkujemy na grubość, powiedzmy 5 mm. Wycinamy kółka, kolejno układamy na nich truskawki i systematycznie zaklejamy pierożki. Jakieś 15 minut wcześniej warto nastawić na kuchnię garnek z dużą ilością wody i doprowadzić ją do wrzenia. Po zakończonym lepieniu pierogów wkładamy je powoli, pojedynczo do wrzątku z 1 łyżką oleju i gotujemy do momentu wypłynięcia na powierzchnię. Ugotowane, przepłukane zimną wodą i odsączone na cedzaku pierożki układamy na talerzach, polewamy śmietaną i posypujemy cukrem.