Kolendra: do czego możesz ją wykorzystać?

kolendra do czego fot. adobe Stock, teen00000
Do czego wykorzystać kolendrę? Chociaż kolendra znana jest w naszym kraju od najdawniejszych czasów, polska kuchnia korzysta z niej dość rzadko, natomiast w chińskiej kuchni wykorzystuje się ją tak często, jak u nas zieloną pietruszkę. Dlaczego warto sięgać po kolendrę i do czego jej użyć?
/ 19.05.2022 07:24
kolendra do czego fot. adobe Stock, teen00000

Kolendra - do czego ją wykorzystać? Z czym ci się kojarzy? To popularna nać nie tylko w kuchni chińskiej, ale także meksykańskiej, gruzińskiej i hiszpańskiej. Ma charakterystyczny smak i zapach. Doskonale dogaduje się z niektórymi rodzajami mięs, np. z jagnięciną. Do czego możesz ją wykorzystać?

Spis treści:

 1. Kolendra w Polsce i na świecie
 2. Właściwości kolendry
 3. Kolendra: do czego w kuchni chińskiej?
 4. Kolendra: do czego w kuchni polskiej?

Kolendra w Polsce i na świecie

Kolendra siewna nie pochodzi z Chin czy Indii, choć rzeczywiście stamtąd najczęściej jest eksportowana. Roślina ta swe korzenie ma w rejonie Morza Śródziemnego, choć uprawiana jest także w krajach o chłodniejszym klimacie. Kolendra dobrze radzi sobie również pod polskim niebem, dzięki czemu możemy ją uprawiać sami w przydomowym ogródku.

Jest to o tyle ważne, że jej liście szybko tracą świeżość i najlepiej podawać je od razu po zerwaniu. Nie należy też kolendry zbyt długo gotować, gdyż stracisz wtedy jej walory smakowe.

kolendra do czego przepis	"
fot. Kolendra: do czego/Adobe Stock, chetianu

Właściwości kolendry

Patrząc na kolendrę od strony stricte biologicznej, należy ona do selerowatych. Jest rośliną jednoroczną, osiągającą 20-40 cm wysokości. Części tej rośliny, które wykorzystywane są do produkcji przypraw to owoce (czyli tak naprawdę suszone nasiona) oraz liście. Przyprawa pozyskana z nasion jest głównym składnikiem indyjskiego curry, jednak w Chinach bardziej cenione są liście. Kolendra jest bogatym źródłem wapnia, antyoksydantów, witaminy C, witamin z grupy B oraz potasu. Dzięki temu spożywana na surowo, np. w sałatkach, dostarcza wiele cennych minerałów. W starożytności Chińczycy traktowali liście kolendry jak afrodyzjak. We współczesnej medycynie chińskiej służy do leczenia anoreksji, gdyż korzystnie wpływa na wydzielanie soków trawiennych.

Kolendra: do czego w kuchni chińskiej?

Chińczycy stosują kolendrę jako zamiennik naszej natki pietruszki, choć w smaku nać kolendry nie jest nawet do niej zbliżona. Posypują nią mnóstwo potraw mięsnych, ale także dodają do przypominających nasz rosół zup. Często jest też składnikiem sałatek. Popularność liści kolendry w chińskiej kuchni może brać się choćby z faktu, że bardzo dobrze łagodzi smak ostrych przypraw, w które kuchnia chińska obfituje. Przyprawa ta jest w Państwie Środka na tyle popularna, że nie istniałyby bez niej najważniejsze potrawy chińskiej kuchni.

kolendra do czego wykorzystać
fot. Kolendra: do czego?/Adobe Stock, www.push2hit.de

Kolendra: do czego w polskiej kuchni?

Liście kolendry doskonale nadają się do sosów, ryb, ziemniaków, a także do meksykańskiej salsy i dosłownie wszystkiego, co można przyrządzić na grillu.

Kolendra idealnie pasuje do:

 • mięsnych marynat,
 • dań z jagnięciny,
 • sałatek,
 • dań kuchni meksykańskiej (np. taco),
 • bulionów,
 • dań z krewetek,
 • ziemniaków (zamiast koperku).

Wobec tak wielu możliwości, jakie daje nam kolendra, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko robić z nią to, co prawdziwi kucharze z zamiłowania uwielbiają. Eksperymentować. Kolendra świetnie sprawdza się także w daniach z curry, a także w specjałach kuchni kaukaskiej, np. w gruzińskich pierożkach chinkali.

kolendra do czego użyć
fot. Do czego pasuje kolendra/Adobe Stock, Martin Rettenberger

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 07.07.2009.

Zobacz pomysły na dania z kolendrą:

Curry z warzywami - szybkie i tanie jednogarnkowe danie wegetariańskie
Curry z warzywami - szybkie i tanie jednogarnkowe danie wegetariańskie
Curry z warzywami może być podawane z ryżem, ale wystarczy, że do gotujących się w czerwonym sosie warzyw dodasz ziemniaki i batata, a otrzymasz pyszne, rozgrzewające, jednogarnkowe danie.
Wieprzowina curry - przepis składniki i przygotowanie
Wieprzowina curry - przepis składniki i przygotowanie
Bardzo aromatyczna - z dodatkiem kolendry!
Placek ziemniaczany z porem i kolendrą
Placek ziemniaczany z porem i kolendrą
Placek ziemniaczany z porem i kolendrą to pyszna alternatywa dla klasycznych placków ziemniaczanych. Wypróbuj koniecznie nasz przepis!