Królowa zdrowego życia
Dietetycy już wiele lat temu odkryli, że jedzenie na największej greckiej wyspie, Krecie, należy do najzdrowszych na świecie. Rzecz jednak nie w tym, że mieszkańcy wynaleźli jakieś tajemne mikstury na zdrowie. Kreteńczycy sięgają po typowo greckie produkty, dbając przy tym, by ich jakość była naprawdę na najwyższym poziomie. Siła ich diety leży w odpowiednich proporcjach, bowiem to co najzdrowsze wyspiarze jedzą znacznie częściej niż inni mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego,.
Zobacz także: Jak zrobić musakę?
Również ich rodacy z części kontynentalnej czy innych wysp. Wygrywają w ilości spożywanej oliwy i owoców, sięgają po ciemne pieczywo i rośliny strączkowe, nie przesadzają natomiast z mięsami i rybami. Lubią potrawy intensywnie przyprawiane, często jadają zapiekane warzywa, nie stronią od serów i podrobów. Poza dietą pijają też mocny alkohol z wytłoczyn, który tutaj nazywa się tsikoudia
Łagodnie i po włosku
Wśród wszystkich greckich wysp Wyspy Jońskie wyróżniają się łagodniejszym klimatem, dlatego świetnie udają się tu uprawy oliwek, cytrusów i winorośli. W miejscowej kuchni nie brakuje ryb i owoców morza, co jest dość typowe dla wysp. Tym, co sprawia, że lokalne menu jest oryginalne, są włoskie wpływy, wynikające z bliskości geograficznej i historycznej.
Do najsłynniejszych dań zdradzających wspólnotę obu krajów należy pastisio inspirowane włoską latanią, w którym makaronowe płaty zastąpione zostały przez gruby makaron. Do wartych uwagi smaków kuchni wysp jońskich należy piwo imbirowe tsitsibira, likiery z kumkwatu, a także ciastka migdałowe.
Podróż po smakach
Niektóre z ponad tysiąca greckich wysp oferują jedynie dzikie, skaliste widoki lub przepiękne plaże z dala od centrów turystycznych. Jest jednak całkiem spora grupa wysp, które warto odwiedzić także ze względu na lokalną kuchnię. Do kulinarnych przebojów greckich wysp zaliczyć można między innymi sery oraz potrawy z ryb i owoców morza.
Zobacz także: Jak się jada w Grecji kontynentalnej?
Nie sposób też pominąć niezwykłych alkoholi, by wymienić tylko kilka: deserowe wina muszkatołowe z Samos, cierpko-słodki likier z mastyksu z wyspy Chios czy likier cytrynowy z Naksos. A to wciąż zaledwie ułamek kuchennych rozkoszy, które spotkać nas mogą podczas wędrówki po greckich wyspach.