POLECAMY

Urlop wypoczynkowy na pół etatu

Ile dni urlopu przysługuje w przypadku pracy na pół etatu? W jaki sposób pracodawca może go udzielić?
Urlop wypoczynkowy na pół etatu

Wymiar urlopu wypoczynkowego przy niepełnym wymiarze pracy

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na pół etatu zależy od wymiaru czasu pracy tego pracownika. Za podstawę wyliczenia urlopu dla pracownika pracującego w niepełnym wymiarze godzin przyjmuje się za podstawę pełny wymiar:

- 20 dni, jeśli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat;

- 26 dni, jeżeli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat.

Jeżeli zatem mamy pracownika, którego urlop w pełnym wymiarze wynosiłby 26 dni, a jest zatrudniony na 1/2 etatu to oznacza, że pracownik ma 13 dni urlopu po 8 godzin czyli w sumie 104 godziny do realizacji urlopowej.

Zobacz także: Dni wolne od pracy w 2012 roku

Jak udzielany jest urlop wypoczynkowy?

Zgodnie z kodeksem pracy urlopu wypoczynkowego udzielany jest na dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, lecz urlop rozliczany jest na godziny. 1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Oznacza to, że w przypadku pracownika zatrudnionego na pół etatu należy najpierw pomnożyć przysługujący mu wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym przez wymiar obowiązującego pracownika etatu.

Pani Anna zatrudniona jest na ½ etatu. Ponieważ jest zatrudniona od ponad 10 lat, przysługuje jej prawo do 26 dni urlopu. Zgodnie z powyższą reguł wymiar jej urlopu wypoczynkowego oblicza się w ten sposób: 26 dni x ½ = 13 dni. Więc pani Annie przysługuje 13 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym.

Gdyby liczba dni urlopu była niepełna, np. 17,5, wynik należy zaokrąglić do 18.

Ponieważ urlop udziela się na dni a rozlicza w godzinach, wynik należy przeliczyć na godziny. 1 dzień to 8 godzin, zatem

13 dni x 8 godzin= 104 godziny urlopu.

Zobacz także: Urlop na żądanie - kiedy pracodawca może go odmówić?

Jak udzielany jest urlop na pół etatu?

Załóżmy, że pani Anna pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. Wymiar jej urlopu wynosi 104 godziny. Gdyby chciała wziąć urlop na 3 dni, pracodawca odciągnie jej z puli urlopowej po 4 godziny dziennie, więc w sumie pani Annie odjęte zostanie 12 godzin urlopu (4 godziny pracy x 3 dni urlopu). Zostaną jej zatem do wykorzystania jeszcze 92 godziny urlopu.

Zobacz także: Dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/2 lata temu
Pracuje na pół etatu i przez 5 lat nie wykorzystałem ani dnia urlopu i nie dostałam tez żadnego wynagrodzenia za urlop.To co mogę zrobić,żeby odzyskać to co moje.Wiem,zmniejsza zwolni,dlatego sama odejdę,ale czy wtedy mogę odzyskać te pieniążki.
/3 lata temu
Mam pytanie pracowałem na pól etatu po 12 godz .staż pracy ponad 30 lat .stawka godz,8 zł u ekwiwalent za urlop dostałem 11 dni jak obliczyć wynagrodzenie za te dni
/5 lat temu
*ODROBIĘ
POKAŻ KOMENTARZE (10)