Urlop macierzyński dla ojca - jak to załatwić?

Czy świeżo upieczeni ojcowie mogą mieć depresję?/fot. Fotolia
Jeśli urlop macierzyński trochę ci się dłuży i chciałabyś wrócić wcześniej do pracy, resztę dni wolnych możesz przekazać ojcu dziecka. Kiedy możesz zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i jak przekazać pozostałą niewykorzystaną część ojcu dziecka – wyjaśniamy w naszym poradniku.
/ 12.02.2012 14:39
Czy świeżo upieczeni ojcowie mogą mieć depresję?/fot. Fotolia

Kiedy matka może przekazać ojcu część urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński nie musi być od początku do końca wykorzystany przez kobietę. Kodeks pracy zezwala matce na częściową rezygnację z urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka. Kobieta musi jednak wykorzystać przynajmniej 14 tygodni tego urlopu. Warunkiem skorzystania z urlopu macierzyńskiego przez ojca jest zatem prawo matki do tego urlopu. Ojciec także powinien spełniać określone warunki: powinien być związany stosunkiem pracy oraz mieć faktyczną możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem.

Z urlopu macierzyńskiego nie będzie mógł skorzystać partner czy małżonek matki niebędący biologicznym ojcem dziecka, chyba, że je przysposobił.

Zobacz także: Wymiar urlopu macierzyńskiego

Jak powiadomić o rezygnacji pracodawcę?

Zarówno matka jak i ojciec muszą złożyć stosowne wnioski u swoich pracodawców. Matka powinna złożyć wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego najpóźniej na 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Ojciec dziecka również musi wystąpić na piśmie do swojego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu macierzyńskiego. Do wniosku powinien dołączyć oświadczenie matki o rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca i załączyć zaświadczenie od jej pracodawcy, że wykorzystała ona co najmniej 14 tygodni tego urlopu. We wniosku ojciec powinien podać datę rozpoczęcia urlopu, następującą zaraz po zakończeniu części urlopu matki. Jeżeli wszystkie formalności zostaną prawidłowo spełnione, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu ojcu dziecka.

Zobacz także: Czy można łączyć urlop macierzyński z wykonywaniem pracy?

Kiedy jeszcze ojciec dziecka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Pracujący ojciec dziecka może skorzystać z części urlopu macierzyńskiego także wtedy, gdy matka wymaga opieki szpitalnej i nie jest w stanie sprawować opieki nad dzieckiem. W tym wypadku warunkami otrzymania przez ojca części urlopu macierzyńskiego jest wykorzystanie co najmniej 8 tygodni tego urlopu przez matkę.

Urlop ojca należy jednak traktować jako przerwę w urlopie matki. Zatem część urlopu macierzyńskiego ojca nie może być dłuższa niż okres, w którym matka przebywa w szpitalu, zaś łączny wymiar urlopu macierzyńskiego wykorzystanego przez obojga rodziców nie może przekroczyć wymiaru maksymalnego.

Jeszcze jedną sytuacją, w której ojciec dziecka może odbyć część urlopu macierzyńskiego jest śmierć matki lub porzucenie dziecka przez matkę. W tym przypadku ojciec może wykorzystać część urlopu matki bez względu na to, ile dni kobieta przebywała na urlopie, jednak w wymiarze nie większym niż maksymalny wymiar urlopu macierzyńskiego przysługujący matce.

Zobacz także: Komu przysługuje prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Redakcja poleca

REKLAMA