Właśnie straciłaś pracę. Na emeryturę nie możesz liczyć, bo nie masz odpowiedniego wieku. O nową pracę też będzie trudno, bo firmy nie chcą zatrudniać starszych osób. W tej sytuacji pomyśl o świadczeniu przedemerytalnym.
Wypowiedzenie nawet młodych przyprawia o stres, a co dopiero mówić o osobach starszych. Obawa o swój los wywołuje panikę. W głowie tylko jedna myśl – z czego żyć, jak sobie dam radę. Rozwiązaniem może okazać się świadczenie przedemerytalne. Wyjaśniamy, kto ma do niego prawo.
Jakie warunki musisz spełnić?
Świadczenie takie może otrzymać osoba, którą zwolniono z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy, np. w wyniku likwidacji stanowiska. Kolejny warunek dotyczy wieku i stażu pracy. Ubiegając się o świadczenie, trzeba mieć:
- ukończone 56 lat życia (mężczyzna 61 lat) oraz staż pracy wynoszący 20 lat (25 lat dla mężczyzny), a?utrata pracy musi być spowodowana likwidacją zakładu pracy lub jego niewypłacalnością;
- 55 lat (mężczyzna 60 lat) i?staż 30 lat pracy (35 lat mężczyzna), a zwolnienie musi nastąpić z winy pracodawcy;
- udowodnione 35 lat stażu pracy (mężczyzna 40 lat) i utrata pracy z winy firmy – wtedy wiek nie ma znaczenia.
Zacznij od urzędu pracy
Aby starać się o świadczenie przedemerytalne, trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy i pobierać zasiłek dla bezrobotnych przez 6 miesięcy. Pamiętaj, że jeśli dostaniesz z pośredniaka propozycję pracy (np. interwencyjnej), nie możesz odmówić (chyba że z ważnych powodów), bo wtedy nie otrzymasz świadczenia. Gdy minie okres zasiłkowy, poproś urząd pracy o wydanie specjalnego zaświadczenia z wyszczególnionym okresem pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Skontaktuj się z ZUS-em
Z tym zaświadczeniem zgłoś się do oddziału ZUS-u. Tam wypełnisz wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego – druk ZUS Rp 26 (znajdziesz go w internecie na stronie: www.zus.pl). Na złożenie dokumentu masz 30 dni od otrzymania zaświadczenia z urzędu pracy. Dołącz do niego:
- zaświadczenie z urzędu pracy,
- świadectwo pracy z podaną podstawą rozwiązania umowy o pracę,
- dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz ewentualnie okresy pracy w gospodarstwie rolnym.
Od decyzji przysługuje odwołanie
ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji (termin biegnie od dostarczenia mu ostatniego dokumentu). W razie odmowy możesz odwołać się do sądu w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji. Odwołanie (na piśmie lub ustnie, do protokołu) wnosisz za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał zaskarżaną decyzję.
Mając świadczenie, możesz pracować
Świadczenie przedemerytalne od 1 marca 2013 r. wynosi 975,78 zł brutto i jest okresowo waloryzowane. Otrzymując je, możesz pracować. Jeśli jednak nadal chcesz dostawać to świadczenie, twój przychód nie może przekroczyć 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji (ogłasza je Prezes GUS). Natomiast, jeżeli przekroczysz 70 proc. wskazanego wyżej wynagrodzenia, wypłata świadczenia zostanie zawieszona.