Jakie prawa ma kobieta w ciąży przebywająca w szpitalu?

Staż z urzędu pracy a ciąża - co ci się należy?

Obecnie jestem na stażu, który w całości jest finansowany przez urząd pracy. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy moja umowa stażowa przedłuża się do dnia porodu? Czy będę miała prawo do zasiłku macierzyńskiego? Jakie prawa ma kobieta ciężarna będąca na stażu?
/ 10.08.2018 14:58
Jakie prawa ma kobieta w ciąży przebywająca w szpitalu?

Niestety, przedłużenie zatrudnienia do dnia porodu dotyczy jedynie umowy o pracę na czas określony, która rozwiązałaby się podczas ciąży. Tak wynika z kodeksu pracy. Pomimo że w polskim prawie pracy występują jeszcze inne umowy (umowa o dzieło, umowa zlecenie czy właśnie umowa stażowa), ochroną przed zwolnieniem objęte będą tylko kobiety, które mają zawartą umowę na czas określony. Okres jej trwania musi upływać przed dniem porodu.

Podstawowe prawa pracownic w ciąży

Prawa kobiety ciężarnej na stażu

A zatem stypendium stażowe również będzie wypłacane tylko do czasu trwania umowy stażowej, a nie do dnia porodu.

Wynika z tego, że jako osoba pozostająca na stażu z urzędu pracy nie ma Pani prawa do przedłużenia tej umowy. Co więcej, nie ma też Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby odbywające staż z Urzędu Pracy nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Natomiast zasiłek macierzyński przysługuje tylko tym osobom, które urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego.

Dowiedz się więcej:
Jesteś w ciąży? Sprawdź, czego nie może twój szef!
Jakie są ograniczenia w czasie pracy pracownicy w ciąży?
Ciąża a umowa na okres próbny - jakie przysługują ci prawa?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/30.06.2015 17:19
Proszę o Pomoc!!! Jestem na stażu od 2 Marca a kończy mi się 2 września, a jestem w cięży i termin porodu mam na 19 sierpnia. po stażu pracodawca powinien mnie zatrudnić czy bedzie mi się należało macierzyńskie ?
/03.01.2015 19:23
Witam serdecznie. Moja sytuacja jest dosc zawila dlatego bardzo zalezy mi na jakiejkolwiek pomocy. Jestem na stazu z UP. W umowie mam zagwarantowane 9 miesiecy stazu i 9 miesiecy pozniejszego zatrudnienia. Obecnie pozostaly mi dwa miesiace stazu a po jego zakonczeniu pracodawca zamyka dzialalnosc i musi nastapic kasacja czyli zamiana pracodawcy za ktora odpowiada równiez UP. Dowiedzialam sie ze jestem w ciazy o czym jeszcze nie poinformowalam UP. Jakie prawa moga mi przyslugiwac i co powinnam w tej sytuacji zrobic?
/11.04.2014 09:31
Witam. Jestem na stażu od 02.03.2014 roku staż nam do końca listopada jestem w drugim miesiącu ciązy i wyznaczona data porodu to 17 listopada. Czy bedzie mi przysługiwał urlop macieżyński jeżeli urodzę jeszcze na stażu?Dodam jeszcze, że po stażu mój pracodawca musi mnie zatrudnic na minimum 3 miesiące. Proszę o szybką odpowiedz i z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam
POKAŻ KOMENTARZE (2)