Spółdzielnia socjalna - kto i na jakich zasadach może ją założyć

Spółdzielnia socjalna fot. Fotolia
Dla kogo takie rozwiązanie będzie najlepsze?
Milena Oszczepalińska / 23.06.2015 06:49
Spółdzielnia socjalna fot. Fotolia

Słyszałaś o czymś takim, jak prowadzenie spółdzielni socjalnej, ale nie wiesz, dla kogo i na jakich zasadach przewidziana jest taka możliwość? Wyjaśniamy, czym jest spółdzielnia socjalna, kto może ją założyć i jakie cele powinny jej przyświecać.

Czym jest spółdzielnia socjalna?

Spółdzielnia socjalna jest formą pomocy dla osób bezrobotnych, by mogły z powrotem wrócić na rynek pracy i uniknąć społecznego wykluczenia. Mogą w niej działać osoby, którym trudno byłoby zaistnieć na rynku pracy, ale które chcą być aktywne i rozwijać się.

Kto może założyć spółdzielnię socjalną?

Jest kilka wytycznych, które trzeba spełnić, by móc działać w ramach prowadzenia takiej spółdzielni. Członkami założycielami spółdzielnię mogą być:
  • osoby bezrobotne długotrwale, którym trudno jest samemu znaleźć się na rynku pracy;
  • bezdomni, którzy jednak chcą wyjść z bezdomności;
  • osoby uzależnione od alkoholu, które przeszły terapię odwykową w ośrodku specjalistycznym;
  • osoby uzależnione od narkotyków bądź innych używek, ale tylko wówczas, gdy przeszły terapię odwykową w zakładzie opieki zdrowotnej;
  • chorzy psychicznie;
  • zwolnieni z zakładów karnych, którzy po odbyciu kary mają trudności z powrotem do funkcjonowania w społeczeństwie;
  • uchodźcy, którzy chcą się zintegrować z danym społeczeństwem;
  • niepełnosprawni.
Aby założyć spółdzielnię socjalną, należy zebrać zespół co najmniej 5 osób. Należy też pamiętać, że wszystkich członków spółdzielni nie może być więcej niż 50 osób.

Po co zakłada się spółdzielnię socjalną?

Warto pomyśleć o założeniu takiej spółdzielni, gdy istnieją poważne przesłanki do tego, że samemu trudno byłoby znaleźć zatrudnienie. Spółdzielnia socjalna różni się jednak od własnej działalności gospodarczej w wielu kwestiach. Jedną z zasadniczych różnic jest to, że spółdzielnia daje szansę na zatrudnienie i wyjście z bezrobocia czy wykluczenia społecznego poprzez pomoc finansową, jaką założyciele mogą uzyskać ze strony państwa.

Założenie spółdzielni socjalnej zwolnione jest z opłaty rejestracyjnej, istnieje także możliwość refundowania składek na ubezpieczenie do ZUS-u przez okres 12 miesięcy. Działając w ramach spółdzielni można także uzyskać bezpłatną pomoc prawną ze środków Funduszu Pracy lub różne formy pomocy jednorazowej.

Dzięki tym wszystkim udogodnieniom stwarza się szansę powrotu na rynek pracy osobom, które na skutek różnych decyzji i okoliczności wypadły z niego i mają kłopoty z samodzielnym powrotem.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA