Słyszałaś o czymś takim, jak prowadzenie spółdzielni socjalnej, ale nie wiesz, dla kogo i na jakich zasadach przewidziana jest taka możliwość? Wyjaśniamy, czym jest spółdzielnia socjalna, kto może ją założyć i jakie cele powinny jej przyświecać.
Czym jest spółdzielnia socjalna?
Spółdzielnia socjalna jest formą pomocy dla osób bezrobotnych, by mogły z powrotem wrócić na rynek pracy i uniknąć społecznego wykluczenia. Mogą w niej działać osoby, którym trudno byłoby zaistnieć na rynku pracy, ale które chcą być aktywne i rozwijać się.Kto może założyć spółdzielnię socjalną?
Jest kilka wytycznych, które trzeba spełnić, by móc działać w ramach prowadzenia takiej spółdzielni. Członkami założycielami spółdzielnię mogą być:- osoby bezrobotne długotrwale, którym trudno jest samemu znaleźć się na rynku pracy;
- bezdomni, którzy jednak chcą wyjść z bezdomności;
- osoby uzależnione od alkoholu, które przeszły terapię odwykową w ośrodku specjalistycznym;
- osoby uzależnione od narkotyków bądź innych używek, ale tylko wówczas, gdy przeszły terapię odwykową w zakładzie opieki zdrowotnej;
- chorzy psychicznie;
- zwolnieni z zakładów karnych, którzy po odbyciu kary mają trudności z powrotem do funkcjonowania w społeczeństwie;
- uchodźcy, którzy chcą się zintegrować z danym społeczeństwem;
- niepełnosprawni.
Po co zakłada się spółdzielnię socjalną?
Warto pomyśleć o założeniu takiej spółdzielni, gdy istnieją poważne przesłanki do tego, że samemu trudno byłoby znaleźć zatrudnienie. Spółdzielnia socjalna różni się jednak od własnej działalności gospodarczej w wielu kwestiach. Jedną z zasadniczych różnic jest to, że spółdzielnia daje szansę na zatrudnienie i wyjście z bezrobocia czy wykluczenia społecznego poprzez pomoc finansową, jaką założyciele mogą uzyskać ze strony państwa.Założenie spółdzielni socjalnej zwolnione jest z opłaty rejestracyjnej, istnieje także możliwość refundowania składek na ubezpieczenie do ZUS-u przez okres 12 miesięcy. Działając w ramach spółdzielni można także uzyskać bezpłatną pomoc prawną ze środków Funduszu Pracy lub różne formy pomocy jednorazowej.