Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w czasie ciąży

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w czasie ciąży
Polskie prawo chroni stosunek pracy kobiet w ciąży. Ochrona ta sprowadza się przede wszystkim do tego, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie do rozwiązania umowy za porozumieniem stron.
/ 15.10.2010 11:43
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron w czasie ciąży

Porozumienie stron

Strony stosunku pracy mogą rozwiązać umowę o pracę na mocy dwustronnej czynności prawnej, czyli takiej czynności, która dochodzi do skutku z chwilą złożenia przez pracownika i pracodawcę zgodnych oświadczeń zmierzających do zakończenia stosunku pracy w określonym terminie.

Na mocy porozumienia stron może zostać rozwiązana każda umowa o pracę. Rozwiązanie następuje w terminie wskazanym przez strony, w chwili zawarcia porozumienia lub w każdym późniejszym terminie.

Ponieważ umowa o pracę jest dobrowolnym kontraktem nie ma żadnego powodu, dla którego należałoby ją sztucznie podtrzymywać, gdy strony nie są zainteresowane współdziałaniem. Oznacza to, że porozumienie stron pozwala na rozwiązanie lub zmianę umowy.

Zdarza się jednak, że porozumienie jest w swej istocie ultimatum dla kobiety, którą pracodawca straszy zwolnieniem dyscyplinarnym albo długotrwałą sprawą przed sądem.

Dla pracodawcy takie wyjście z sytuacji ma same plusy - nie musi płacić, unika procesu, nie musi czekać na ustanie umowy na skutek wypowiedzenia. Wykazanie szczególnych okoliczności zwolnienia należy do pracownicy. Może ona jednak odwołać się do sądu po zanegowaniu warunków lub samej istoty porozumienia.

Przy rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron nie obowiązują żadne ograniczenia, jakie prawo nakłada na jednostronne rozwiązanie umowy przez pracodawcę, co dotyczy w szczególności zasadności rozwiązania umowy, kontroli związkowej czy ochrony szczególnej pracownika (w tym kobiet w ciąży).

Zawarcie porozumienia rozwiązującego umowę o pracę zależy wyłącznie od woli obu stron. Pracownica nie ma więc w żadnym razie roszczenia do pracodawcy o złożenie w tym przedmiocie oświadczenia woli.

Zobacz również serwis: Praca kobiet

Uchylenie oświadczenia woli

Pracownica, która zgodziła się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i wskutek tego straciła pracę, nie może w razie późniejszego zajścia w ciążę uchylić się od swojego oświadczenia i na tej podstawie wrócić do pracy.

Zobacz także:Ochrona przed zwolnieniem kobiet w ciąży

Redakcja poleca

REKLAMA