Dlaczego praca zdalna jest coraz bardziej na czasie? Czy dzięki niej jesteśmy bardziej efektywne?

Minęły czasy, kiedy pracować mogłyśmy jedynie za biurkiem w zatłoczonym biurze. Nadszedł czas na zmiany! Przekonaj się, że #MożnaInaczej! Niech nowa Princessa zainspiruje Cię do działania!
Małgorzata Czyż / 05.08.2018 12:14
Praca zdalna to idealne rozwiązanie dla kobiet, które łączą rolę matki z życiem zawodowym, wykonują kreatywne zawody i cenią sobie wolność. Od jakiegoś czasu nastała w Polsce moda i powszechne zrozumienie pracodawców dla tego typu opcji zatrudnienia. Większość świadomych szefów zdaje sobie sprawę, że pracując w domu możemy być bardziej efektywne, a czasami nawet lepiej wykonywać powierzone nam zadania.
 
Fakt, że w obecnych czasach pracować #MożnaInaczej, nie tylko stacjonarnie w biurze przyczynił się do wzrostu grupy kobiet pracujących jako freelancerki. To sposób zawodowego funkcjonowania, który pozwala im jednocześnie pracować, wychowywać dzieci, podróżować i rozwijać się na różnych przestrzeniach życiowych. Najwięcej osób wykonujących pracę jako freelancer jest w Luksemburgu, Holandii, Belgii czy Danii, ale Polska jest już na dwunastym miejscu. Bo przecież w czym taka praca może być gorsza od tej wykonywanej w standardowy sposób? Jeśli terminy i deadline'y mimo pracy poza biurem są utrzymywane, pracodawca jest zadowolony, projekt wysłany na czas, to dlaczego nie współpracować z ludźmi na takich zasadach?
 
 

Wszystko zależy od osobowości

Pamiętajmy jednak, że praca zdalna wymaga od nas pewnego rodzaju i typu osobowości, dzięki której będziemy efektywni. Psychologowie podkreślają, że tego typu praca idealnie pasuje do osób, które świetnie zarządzają swoim czasem i potrafią się same motywować do działania. To typ charakteru, który nie zawsze potrafi wykonywać polecenia i działać w określonym zakresie czasowym np. od 9:00-17:00 i ceni sobie swobodę w tym zakresie. Wypadkową sukcesu pracy w domu jest właśnie nasza osobowość oraz umiejętność skupiania się na zadaniach, które mamy do wykonania. Jeżeli poziom naszej uwagi co chwilę przenosi się na inne czynności, lepiej sprawdzi się praca w biurze. Wtedy obecność innych pracujących osób będzie wpływała motywująco. Ale to nie znaczy, że każdemu z nas nie przydałoby się kilka dni pracy zdalnej w miesiącu.
 
 

Ale przecież #MożnaInaczej 

Jeśli obawiasz się, że nie jesteś stworzona typowo do pracy zdalnej, lubisz kontakt z ludźmi, więzi które zawierasz w biurze i pracę w zespole, ale czasami brakuje Ci chwili żeby przemyśleć i popracować w samotności, a przestrzeń biurowa nie daje Ci możliwości odłączenia się na godzinę od zespołu. Powinnaś pomyśleć o pracy w biurze z możliwością pracy zdalnej, co jakiś czas. Wystarczy dobrze uargumentować swoje spostrzeżenia szefowi i przekonać go, że taki cykl twojej pracy może mieć pozytywne przełożenie na wyniki. Jestem przekonana, że zrozumie i przystanie na Twoją propozycję, przynajmniej na okres próbny.
 
 
Pamiętaj o krótkich przerwach
Wiesz o tym, że pracując przed komputerem masz prawo do 5-minutowej przerwy raz na godzinę? Jeśli pracujesz w domu lub na mieście, to masz wszelkie możliwości ku temu, żeby o siebie zadbać i funkcjonować, tak jak masz na to ochotę. Nie zapominaj o regularnym jedzeniu zdrowych posiłków, co 3-4 godziny. Idealnie sprawdzają się np. warzywne sałatki lub modne koktajle. Jedną z przerw możesz też zarezerwować na jedną z przerw zarezerwuj na wafelek Princessa Słony Karmel. Możesz go zjeść jako deser albo pokruszyć odrobinę wafelka na pyszną, spienioną latte, wykazując się pomysłowością. Jesienią i zimą takie propozycje są jak najbardziej na czasie. Przecież wszystko można ugryźć na różne sposoby. Zawsze #MożnaInaczej.
Materiał powstał we współpracy z marką Princessa.