POLECAMY

Praca w porze nocnej kobiet opiekujących się dziećmi

Pracownice wychowujące małe dzieci są grupą, która jest szczególnie uprzywilejowaną przez prawo pracy. Nie tylko kobiety w ciąży lub przebywające na urlopach rodzicielskich mogą pochwalić się szczególnymi prawami.
Praca w porze nocnej kobiet opiekujących się dziećmi

Kobiety wychowujące małe dzieci nie mogą zostać zatrudniane w porze nocnej bez ich zgody.

Każdy pracodawca w regulaminie pracy lub pisemnej informacji przekazanej pracownikowi w ciągu 7 dni od zawarcia umowy ustala godziny uznawane u niego za pracę w porze nocnej. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godziną 21.00 a 07.00.

Pracodawca zatrudniający młodą matkę w porze nocnej musi brać po uwagę spełniane przez niego funkcje rodzicielskie. Kobieta sprawująca opiekę nad małym dzieckiem, może liczyć na zwolnienie od pracy w nocy. Dotyczy to kobiet, opiekujących się dzieckiem do ukończenia przez niego 4 roku życia.

Zobacz także:Praca w godzinach nadliczbowych kobiet opiekujących się dziećmi

Zakaz zatrudniania pracownic opiekujących się małym dzieckiem, bez ich zgody, obowiązuje do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Oznacza to, że pracodawca może zatrudnić w porze nocnej pracownicę, która ma starze dzieci.

Jeśli pracodawca chce zatrudnić kobietę sprawującą opiekę nad małym dzieckiem musi uzyskać jej zgodę. Kobieta sama decyduje czy jest w stanie pogodzić obowiązki rodzicielskie i pracę w nocy. Brak zgody nie oznacza naruszenia obowiązków pracowniczych i nie może pociągać żadnych negatywnych konsekwencji, w tym zwolnienia pracownicy.

Zakaz zatrudniania matek, opiekujących się małymi dziećmi jest względny. Kobieta może wyrazić zgodę na pracę w nocy.

Jeśli oboje rodzice sprawują opiekę nad małym dzieckiem, z możliwości odmowy pracy w porze nocnej może skorzystać tylko jedno z rodziców.

Zobacz także: Czas pracy kobiet

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
witam jestem samotnie wychowujaca matka trojki dzieci w wieku 2,9,12 lat czy pracodawca moze zmusic mnie do pracy w godz 19-7 rano
/5 lat temu
A 5-cio letnie dziecko można pozostawić same na noc w domu?
/6 lat temu
Czy matkę samotnie wychowującą 14-letnie dziecko można zatrudnić w godzinach nocnych. (19.00 - 6.00)