Stypendium ministra za osiągnięcia w nauce może otrzymać student, który spełnia łącznie następujące warunki:
- zaliczył kolejny rok studiów;
- nie powtarzał roku studiów w okresie zaliczonych lat studiów, chyba że niezaliczenie roku studiów wynikało z przyczyn zdrowotnych;
- posiada osiągnięcia naukowe i wykazuje się aktywnością naukową;
- uzyskał w okresie zaliczonych lat studiów średnią ocen nie niższą niż 4,50, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 5,00; 4,70, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 5,50; 5,00, jeżeli najwyższą oceną w skali ocen jest 6,00.
Za osiągnięcia naukowe i aktywność naukową uważa się w szczególności:
- pracę w kole naukowym,
- pracę naukową,
- udział w pracach naukowo-badawczych,
- współpracę naukową z innymi ośrodkami akademickimi lub naukowymi, w tym z zagranicznymi,
- publikacje,
- dzieła artystyczne,
- opracowania lub referaty nieobjęte programem nauczania,
- udział w konferencjach naukowych,
- udział w konkursach i festiwalach,
- nagrody,
- wyróżnienia,
- dyplomy otrzymane w olimpiadach,
- studia według indywidualnego planu studiów i programu nauczania,
- studia równoległe na drugim kierunku studiów oraz praktyki,
- staże lub ukończone kursy nieobjęte programem nauczania,
- certyfikaty potwierdzające znajomość języków obcych co najmniej na poziomie B2 w skali globalnej biegłości językowej według "Common European Framework of Reference for Languages: learning, teaching, assessment - Europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie".
Zobacz także: Jaką pomoc finansową może otrzymać doktorant
Średnią ocen wylicza się jako średnią arytmetyczną na podstawie ocen ze wszystkich egzaminów i zaliczeń uzyskanych w okresie zaliczonych lat studiów, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Wnioski o przyznanie stypendium rektorzy przekazują właściwemu ministrowi w terminie od dnia 1 lipca do dnia 20 października. Stypendium wypłaca się z wyrównaniem za okres od dnia 1 października.
Miesięczna wysokość stypendium nie może przekroczyć kwoty 1 700 zł. Stypendium wypłaca uczelnia ze środków przekazywanych na ten cel przez właściwego ministra.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 16 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłacania stypendium ministra za osiągnięcia w nauce oraz stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe (Dz. U. rok 2006 nr 153 poz. 1093)