Mężczyzna sprzatający w domu to rzadki widok w polskiej rodzinie fot. Adobe Stock

Jak wygląda partnerski podział obowiązków domowych w polskich rodzinach?

Polakom wydaje się (tak deklarują), że żyją w partnerskim modelu rodziny, gdzie obowiązkami wychowawczymi i domowymi kobiety i mężczyźni dzielą się po równo. Niestety rzeczywistość jest inna. CBOS wziął pod lupę zwyczaje w polskich domach i rodzinach. Wyniki zaskakują? Na pewno smucą.
Joanna Mazur / 30.09.2018 12:55
Mężczyzna sprzatający w domu to rzadki widok w polskiej rodzinie fot. Adobe Stock

Jak wygląda partnerski podział obowiązków domowych w polskich rodzinach?

Z badania CBOS przeprowadzonego w 2018 roku wychodzi, że sprzątają, piorą i prasują niemal wyłącznie kobiety - w ponad 80 proc. badanych gospodarstw domowych pranie i prasowanie to obowiązki kobiet. Sporo ponad połowa - 65 proc. zajmuje się przygotowywaniem posiłków. Podobnie jest ze sprzątaniem (61 proc.) i gruntownymi porządkami (57 proc.)

Jaki jest podział obowiązków domowych?

Są zmiany - w... zmywaniu!

Jest pozytywna wiadomość - mężczyźni częściej niż 5 lat temu zmywają lub obsługują zmywarkę i jest ich aż (!) 13 proc. w polskich gospodarstwach domowych. W 2013 zmywaniem zajmowało się 5 proc. mniej panów.

Jak wyglądał podział obowiązków kilka lat wcześniej - sprawdź!

Drobne naprawy - domena mężczyzn

Co zatem robią mężczyźni? Zlecają wykonanie rozmaitych usług - 60 proc. Oraz wykonują drobne naprawy - 81 proc. Jednak przekonanie, kto wyłącznie obarczony jest tym zadaniem, jest uzależnione od płci - wśród mężczyzn udział odpowiedzi, że obowiązki związane z drobnymi naprawami spoczywają wyłącznie na mężczyźnie, sięga 90 proc. Wśród kobiet taką samą opinię podziela 73 proc. badanych, częściej niż mężczyźni wskazują one, że w ich gospodarstwie domowym czynności te wykonują wspólnie, różnie – w zależności od tego, kto ma czas, lub wyłącznie kobiety.

Większa równość panuje w temacie codziennych zakupów i wyrzucania śmieci. W połowie gospodarstw domowych nie ma osób na stałe zajmujących się tymi czynnościami (odpowiednio 51 proc. i 50 proc.). Również załatwianie spraw urzędowych w 38 proc. jest wykonywane wspólnie lub czasem przez kobietę, a czasem przez mężczyznę.

Dzieci wychowują głównie kobiety

Odsetek gospodarstw domowych, w których tylko na mężczyźnie spoczywa opieka nad dziećmi, odrabianie lekcji nie przekracza 3 proc. Jednak w ciągu ostatnich pięciu lat spadł odsetek gospodarstw domowych, w których wyłącznie na kobiecie spoczywa obowiązek odrabiania lekcji z dziećmi (15 proc.), częściej zaś mężczyźni i kobiety dzielą się tym zajęciem, w zależności od tego, czy dysponują wolnym czasem, lub robią to wspólnie (18 proc.).

Twój partner nie chce się włączyć do domowych obowiązków? Powiedz mu, że pary, które dzielą się obowiązkami domowymi, częściej uprawiają seks. Są na to dowody!

Czytaj też:W pogoni za orgazmem. Czy można się go nauczyć? Gdzie się podziała chemia i pożądanie? Zobacz, jak nabrać ochoty na seks (patenty dla obojga!)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/03.01.2019 12:23
Kobiety zrzucają babskie czynności na mężczyznę . Wymagają żeby umiał prac, gotowac, sprzatac, prasowac, itd. Dla niego jest to stresujące, wiec otrzymuje duże dawki krytyki. Potem zawał, albo wylew. A co powie kobieta, gdy mężczyzna zaproponuje jej, żeby wymieniła koło w aucie w ramach ' podziału obowiazkow'? Oburzy się - " Ja? Przecież jestem kobietą!" Tak samo może powiedziec mężczyzna od którego kobieta wymaga ' damskich "umiejętności Oczywiście jeśli mężczyzna czegoś nie zrobi jest kara- odmowa seksu!.To dlatego jest więcej wdów niż wdowców.! Wykańczacie swoich facetów tymi podziałami niestety!!!
/16.10.2018 14:58
To dobrego masz chłopa w domu :)
/30.09.2018 21:20
Mój mąż odkurza i zmywa i sam sobie prasuje jak potrzebuje i ogolnoe gotuje , pracuje pomaga bo nie odwalam za niego roboty , wspólny dom i wszystkie obowiązki dzielimy :) raz w tyg gosposia