Do tej pracodawcy byli zobowiązani udzielić pracownikom zaległego urlopu najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, czyli do 31 marca. Od stycznia 2012 r., wraz z wejściem w życie ustawy z 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, okres wykorzystania zaległych dni wolnych z poprzedniego roku wydłużył się do końca września. Celem nowych przepisów jest stworzenie pracownikom możliwość korzystania z zaległego wypoczynku w urlopowym okresie letnim, a pracodawcom – większą swobodę w planowaniu urlopów.
Stare przepisy, wedle których zaległy urlop trzeba było wykorzystać do końca marca następnego roku kalendarzowego, były niekorzystne dla obu stron: pracodawcy musieli udzielać zaległych urlopów w okresie największej absencji chorobowej, co niejednokrotnie powodowało braki kadrowe i związane z tym problemy organizacyjne, a pracownicy brali wole w nieatrakcyjnym czasie.
Zaległy urlop za 2011 r. będzie można wykorzystać do końca trzeciego kwartału 2012 r. Pracownicy, którzy zaoszczędzili dni wolne w poprzednim roku, będą mogli teraz skorzystać z dłuższego wypoczynku w atrakcyjnym okresie letnim.Jeśli pracownik zaoszczędził np. dwa tygodnie wolnego z poprzedniego roku, będzie mógł w tym roku połączyć je z wypoczynkiem w roku bieżącym i zyskać nawet dwumiesięczny urlop.
Zobacz także: Dni wolne od pracy w 2012 r.
Należy jednak pamiętać, że o tym, kiedy pracownik będzie mógł wykorzystać zaległy urlop (oraz ten przysługujący w bieżącym roku), decyduje ostatecznie pracodawca. To od jego zgody zależy termin naszego wolnego.
Pracodawca może udzielić zaległego urlopu nawet jeśli pracownik nie wyraża na to zgody. Zatem wykorzystanie zaległego urlopu jest niejako obowiązkowe dla pracownika, w innym wypadku pracodawca może nie dopuścić pracownika do wykonywania pracy.