Kto ma prawo do dodatkowego macierzyńskiego?
Dodatkowy urlop macierzyński został wprowadzony do Kodeksu pracy, aby umożliwić pracownicy dłuższe przebywanie z dzieckiem, bez konieczności brania urlopu wychowawczego.
Pracownica, która wykorzystuje dodatkowy urlop macierzyński może powoli powracać do swojej pracy. W trakcie dodatkowego urlopu bowiem pracownica może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu.
Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.
Konieczny wniosek
Możliwość podjęcia pracy następuje na pisemny wniosek pracownicy. Wniosek składany jest przez pracownicę w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.
Polecamy: Komu przysługuje prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
Pracownica we wniosku wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownicy, jeśli został złożony w odpowiednim terminie.
Podjęcie pracy w trakcie trwania dodatkowego urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko na pisemny wniosek pracownika. Pracodawca nie może zmusić pracownicy do podjęcia przez nią pracy. Jest to przywilej, a nie obowiązek pracownicy.
Ile pracy a ile urlopu?
Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego może pracować w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się w takim przypadku na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy.
Co oznacza określenie, że pracownica nie może pracować na dodatkowym urlopie macierzyńskim, nie więcej niż w połowie pełnego wymiaru czasu pracy. Chodzi tu ogólnie o połowę pełnego wymiaru czasu pracy (czyli jednego, pełnego etatu). Nie chodzi więc tu o połowę wymiaru czasu pracy wykonywanego przed urlopem macierzyńskim przez pracownicę.
Wymiar czasu pracy, w którym pracownica wykonywała pracę przed urlopem macierzyńskim, nie ma żadnego wpływu na wymiar czasu pracy, w którym może wykonywać pracę w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Nie ma więc znaczenia, czy pracownica przez urlopem macierzyńskim pracowała na cały etat czy na 1/4, 1/2, 3/4 lub na inną część etatu. W okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica może wykonywać pracę w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, czyli 1/2 etatu.
Pani Joanna przed urlopem macierzyńskim pracowała na przykład na 3/4 etatu, a w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego może pracować tylko na 1/2 etatu.
Jeśli nie praca to zasiłek
W przypadku, kiedy pracownica nie podejmuje pracy w trakcie trwania dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ma prawo do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego. Co się jednak dzieje z zasiłkiem macierzyńskim, jeśli pracownia pracuje w czasie dodatkowego macierzyńskiego? W takim przypadku wysokość zasiłku macierzyńskiego ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownica pracuje w czasie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Zobacz również: Wymiar urlopu macierzyńskiego
Podstawa prawna: Kodeks pracy
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267, z późn. zm.)