Czy korzystniej jest wpłacić zaliczkę czy zadatek?

Sprzedawca proponuje ci zadatek, a ty wolisz wpłacić zaliczkę? Sprawdź, jakie są skutki obu rozwiązań.
Czy korzystniej jest wpłacić zaliczkę czy zadatek? fot. Fotolia
Czym różni się zaliczka od zadatku? Czy można obie te nazwy stosować zamiennie, jak robią to niektórzy? Które z tych rozwiązań jest bardziej korzystne? Sprawdźmy!

Zaliczka to nie zadatek

Od razu trzeba jasno powiedzieć, że zaliczka nie jest tym samym, co zadatek. Choć mają podobne zastosowanie i wpłacane są często w tym samym celu - przedpłaty za jakąś rzecz, to jednak nie są dokładnie tym samym.

Do tej pory wydawało ci się, że gdy w sklepie pytano cię przed zakupem jakiejś rzeczy np. na zamówienie, czy wolisz zaliczkę, czy może być zadatek, że to właściwie wszystkie jedno? Otóż nie - różnica między zaliczką a zadatkiem jest zasadnicza.

Czym jest zaliczka?

Jeśli zgodnie z umową przed otrzymaniem produktu lub usługi, wpłacisz na nią zaliczkę, a później jednak zrezygnujesz z tej umowy, sprzedawca ma obowiązek zwrócić ci całą wysokość wpłaconej zaliczki. Nie ma prawa mówić ci, że zaliczka jest bezzwrotna.

Czym jest zadatek?

Jeżeli zgodnie z postanowieniem umowy wpłacisz zadatek na poczet wykonania jakiejś rzeczy lub usługi, ale w międzyczasie, zanim zostanie ona ci doręczona, zrezygnujesz z niej, sprzedawca nie ma obowiązku zwrotu pieniędzy, które już wpłaciłaś. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznaje bowiem, że zadatek może być bezzwrotny. Zastrzega jednak, że jego wartość nie może wynosić pełnej kwoty wartości danej usługi bądź rzeczy, która jest przedmiotem umowy.

Co wybrać: zaliczkę czy zadatek?

Sprzedawcy wolą oczywiście zadatki, a klienci zaliczki. Zadatek jest pewną formą zabezpieczenia dla sprzedawcy, że jeśli już zacznie produkować daną rzecz, nie będzie stratny, gdy nabywca zrezygnuje z jej kupna. Klient natomiast chce mieć poczucie komfortu, że w każdej chwili, gdy zajdzie konieczność zrezygnowania z zakupu, będzie mógł odzyskać wpłaconą kwotę.

Kiedy zadatek się opłaca?

W przypadku, gdy to sprzedawca (usługodawca) zechce odstąpić od umowy, musi zwrócić klientowi wpłacone pieniądze. Zaliczka zwracana jest wówczas w całości. Zadatek natomiast - w podwojonej kwocie. To oznacza, że gdy wpłacamy zadatek, możemy mieć większą pewność, że usługa zostanie wykonana solidnie i na czas, przedsiębiorca nie będzie bowiem na pewno chciał zwracać nam dwa razy więcej zadatku, niż od nas otrzymał.

Również w sytuacji, gdy do odstąpienia od umowy dochodzi na skutek winy zarówno sprzedawcy jak i nabywcy lub żadnego z nich - zaliczka i zadatek są zwracane w całości.

Sprawdź też inne porady finansowe:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
ooo, a do tej pory myślalam, ze zadatek a zaliczka to jedno i to samo ;p