- nieruchomości (dom, mieszkanie działka),
- ruchomości (biżuteria, samochód, dzieła sztuki),
- pieniądze,
- prawa (np. prawo wieczystego użytkowania, własnościowe prawo do lokalu).
Uwaga!
Ustna umowa darowizny też jest ważna. Zgodnie z przepisami prawa stanie się ona obowiązująca, jeśli darowizna zostanie faktycznie wykonana, czyli np. przekażesz bliskiej osobie rzecz, którą jej obiecałaś.
O fakcie darowizny należy powiadomić urząd skarbowy. Jeżeli jest to nieruchomość, musi to zrobić notariusz, który sporządza akt notarialny darowizny. W każdym innym wypadku obowiązek ten spoczywa na osobie obdarowanej.
Darowiznę należy zgłosić w ciągu 6 miesięcy od dnia, gdy powstał obowiązek podatkowy. Jest to dzień podpisania umowy przed notariuszem, a gdy umowa ma inną formę niż akt notarialny, dzień wręczenia rzeczy.
Uwaga!
W wypadku darowizny pieniężnej, datą przekazania jest data stempla pocztowego na przelewie bankowym lub przekazie pocztowym. W celu zgłoszenia darowizny należy wypełnić druk SD-Z2. Znajdziesz go w internecie na stronie Ministerstwa Finansów – www.mf.gov.pl. Ponadto należy dołączyć:
- dokument potwierdzający, że osoba, która darowuje nieruchomość, miała to niej tytuł prawny,
- umowę darowizny i dowód wpłaty pieniędzy.
Co powinna zawierać umowa darowizny?
- Dane stron umowy - na wstępie umowy należy podać dane osób, które ją zawierają (imiona, nazwiska, adresy oraz numery i serie dowodów osobistych).
- Sposób przekazania darowizny - w umowie musi się znaleźć zapis, że rzecz zostaje przekazana nieodpłatnie a obdarowany darowiznę przyjął.
- Odniesienie do kodeksu cywilnego - wskazane sformułowanie oznacza, że w razie jakichś spraw spornych, będą one wyjaśniane w oparciu o przepisy o darowiznach zawarte w kodeksie cywilnym.
- Przedmiot darowizny - trzeba dokładnie opisać przedmiot, jaki przekazujemy w darowiźnie – podajemy wszystkie jego dane.
- Wartość darowizny - należy podać, jaka jest wartość przekazywanej darowizny. Takiej informacji wymaga urząd skarbowy, nawet wówczas, gdy dotyczy to osób zwolnionych z podatku.
- Podpisy - obie strony umowy – darczyńca i osoba obdarowana – muszą ją podpisać własnoręcznie.
Zobacz, jak napisać umowę darowizny!
Umowa darowizny samochodu
zawarta w Warszawie w dniu 22.07.2013 r. pomiędzy Tadeuszem Karskim zamieszkałym w Warszawie przy ul. Wolskiej 1 m. 30 (seria i nr dowodu osobistego ASD 013566) zwanym w treści umowy Darczyńcą,
a Anną Jawor zamieszkałą w Warszawie przy ul. Podleśniej 24 m. 1 (seria i nr dowodu osobistego AHE 347591) zwaną w treści umowy Obdarowaną.
§ 1. Przedmiotem darowizny jest samochód osobowy marki Nissan, model Micra, rok produkcji 1999, numer silnika 212478, o pojemności 998,00 cm3, o numerze nadwozia SJNFA11U4085351 i numerze rejestracyjnym WX 65643.
§ 2. Darczyńca oświadcza, że jest właścicielem przedmiotu darowizny, który został opisany w § 1. umowy.
§ 3. Darczyńca przekazuje Obdarowanej na własność bezpłatnie opisany w § 1. przedmiot darowizny, Obdarowana zaś tę darowiznę przyjmuje. Wydanie przedmiotu nastąpiło w dniu podpisania umowy.
§ 4. Wartość przedmiotu darowizny strony określają na kwotę 11 000 zł (słownie jedenaście tysięcy zł).
§ 5. Darczyńca oświadcza, że przedmiot darowizny wolny jest od obciążeń finansowych i praw osób trzecich.
§ 6. Darczyńca oświadcza, iż jest ojcem Obdarowanej i jest to pierwsza darowizna, którą na jej rzecz czyni.
§ 7. W sprawach nie uregulowanych postanowieniami umowy będą obowiązywać przepisy kodeksu cywilnego.
§ 8. Zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa została spisana w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Darczyńca
Obdarowana