Udany urlop z biurem podróży

wakacje, urlop, biuro podróży, para, dziewczyna, chłopak, morze, plaża, finanse
Warto poświęcić trochę czasu, by mieć pewność, że wymarzone wakacje będą takie, jak planowałaś!
/ 18.06.2009 11:12
wakacje, urlop, biuro podróży, para, dziewczyna, chłopak, morze, plaża, finanse
Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że nie każdemu organizatorowi wycieczek można ufać. Dlatego warto wiedzieć, z kim udajemy się na urlop.

Sprawdź biuro podróży...

Pochlebne opinie uczestników wycieczki to dobra rekomendacja dla jej organizatora. Zatem na początek zapytaj znajomych gdzie i z jakim biurem jeździli. Zajrzyj też na fora internetowe i zapytaj internautów, co wiedzą na temat danego biura. Ale nie polegaj tylko na ich opiniach. Sprawdź, czy biuro podróży działa legalnie, to znaczy, czy zostało wpisane do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Informację o tym uzyskasz w Oddziale Turystyki Urzędu Wojewódzkiego (właściwego dla siedziby biura) lub w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (na stronie http://turystyka.crz.mg.gov.pl). 

Dowiedz się też, czy biuro jest ubezpieczone (zgodnie z prawem ma taki obowiązek). Jeśli tak, możesz spać spokojnie, bo w razie problemów firma ubezpieczeniowa opłaci twój powrót do kraju.

...i warunki wyjazdu
Niewiele z nas czyta umowę, jaką podpisuje z biurem podróży. Błąd, bo to ona właśnie wyraźnie określa tzw. warunki uczestnictwa.

Uwaga! Wiele umów spisywanych jest drobnym, zniechęcającym do czytania drukiem. Jeśli nie masz czasu lub ochoty zapoznawać się z takim dokumentem w biurze podróży, zawsze możesz jeszcze niepodpisaną umowę lub jej wzór zabrać do domu. Pamiętaj, że pod pojęciem „umowa” należy rozumieć nie tylko warunki uczestnictwa, ale również ofertę katalogową.

W umowie muszą się znaleźć:

- dane organizatora łącznie z numerem zezwolenia;
- miejsce pobytu lub trasa wycieczki i czas jej trwania;
- rodzaj, kategoria i opis środka transportu;
- data, godzina i miejsce wyjazdu i powrotu;
- rodzaj, kategoria i opis zakwaterowania;
- liczba i rodzaj posiłków;
- program imprezy (co zwiedzisz w ramach ceny);
- rodzaj i zakres ubezpieczenia;
- sposób zgłaszania reklamacji;
- cena ze wszystkimi dodatkowymi opłatami, podatkami, a także informacja, kiedy i jak mogą się te koszty zmienić. Pamiętaj, że na 20 dni przed datą wyjazdu cena nie może być podwyższona. Jeśli nie zgadzasz się z podwyżką, możesz odstąpić od umowy bez ponoszenia kosztów.

Koniecznie pamiętaj!
Do walizki spakuj notes z numerami telefonów do:
- polskiej ambasady (konsulatu). Zapytaj o nie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (022 523 94 51) lub znajdź na stronie internetowej www.msz.gov.pl
- wydziału rozwoju regionalnego Urzędu Wojewódzkiego, który wydał koncesję organizatorowi wycieczki. W razie problemów to właśnie ten urząd uruchamia procedurę, która pozwoli na twój powrót do kraju.

Przyjaciółka

Redakcja poleca

REKLAMA