Ubezpieczenie zdrowotne - jak je zdobyć, gdy nie masz umowy o pracę?

Podpowiadamy, jakie są rozwiązania dla osób, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego od pracodawcy.
/ 20.06.2016 09:43

Podpowiadamy, jakie są rozwiązania dla osób, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego od pracodawcy. Inne rozwiązania wcale nie muszą być gorsze ani droższe. Sprawdź!

Ubezpieczenie zdrowotne - jak je zdobyć, gdy nie masz umowy o pracę?

fot. Fotolia

Wiele osób pracuje w tzw. wolnych zawodach, wykonują różne zlecenia, projekty. Nie są na stałe związane z żadną konkretną firmą. Pracują na podstawie umów o dzieło lub umów zleceń. Takie umowy nie zawsze gwarantują im ubezpieczenie w ZUS-ie. Takie ubezpieczenie jest jednak dosyć ważne. Warto zatem postarć się o nie samemu.

Po co w ogóle się ubezpieczać?

Ubezpieczenie zdrowotne na co dzień może nie wydawać się niczym niezbędnym. Podobnie jak ze wszystkimi innymi ubezpieczeniami, doceniamy wartość ich posiadania, kiedy coś się nam złego przytrafi. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego istotne jest to, że mamy po prostu darmową opiekę medyczną w przypadku choroby.

Bez ubezpieczenia należy liczyć się z tym, że każda wizyta u lekarza, nawet pierwszego kontaktu, będzie płatna. Dodatkwo jeśli będzie potrzebna recepta na leki, również za nią zapłacimy. Nie mówiąc już o poważniejszych kłopotach zdrowotnych, np. złamaniu nogi lub konieczności dłuższego pobytu w szpitalu.

Koszty związane z leczeniem dla kogoś, kto nie ma ubezpieczenia, bywają tak wysokie, że warto się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć i ustrzec. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele osób, które pracują na podstawie umów o dzieło, martwi się tym, że taka umowa nie zapewnia ubezpieczenia. Nie jest to jednak sytuacja patowa.

Możliwości ubezpieczenia dla osób, które nie pracują na podstawie umowy o pracę

Gdy masz mniej niż 26 lat:

  • poproś rodziców o ubezpieczenie. Musisz jednak pamiętać,  że rodzice mogą ubezpieczać wyłącznie dzieci, które nie ukończyły 26. roku życia i wciąż pozostają studentami. Jeśli więc nie masz statusu studenta, nie masz takiej możliwości. Możesz wtedy ubezpieczyć się w ten sam sposób, jak osoby po 26. roku życia.

Zobacz: Jak zgłosić do ubezpieczenia członka rodziny?

Gdy masz więcej niż 26 lat:

  • ubezpiecz się na uczelni. Jeśli wciąż studiujesz, uczelnia ma obowiązek płacić za ciebie składki do zakładu ubezpieczeń zdrowotnych. Aby zdobyć takie ubezpieczenie, wystarczy, że udasz się do odpowiedniego działu finansów na uczelni, wypełnisz wniosek, a uczelnia przekaże go do ZUS-u.
  • ubezpiecz się samodzielnie w ZUS-ie. To, że pracodawca nie odprowadza za ciebie składek do zakładu ubezpieczeń, nie oznacza, że nie możesz opłacać ich sobie osobiście. Owszem, masz prawo mieć ubezpieczenie w ZUS-ie nawet, gdy posiadana umowa nie gwarantuje ci ubezpieczenia z pracy.
  • ubezpiecz się prywatnie. Rozejrzyj się wśród prywatnych instytucji medycznych. Wiele z nich oferuje ubezpieczenie w bardzo przystępnej cenie. Może ci się to nawte opłacać bardziej, niż ubezpieczenie w ZUS-ie. Pakiety ubezpieczeń są bardzo różne i gwarantują rózny poziom bezpłatnej opieki medycznej tak, by każdy znalazł coś odpowiedniego do własnych potrzeb.

Umowa o dzieło a umowa zlecenie

Ważne jest też, żeby wiedzieć, że umowa o dzieło praktycznie zawsze nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast umowa zlecenie wygląda różnie. Osoby studiujące, które nie mają jeszcze 26 lat, nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu natomiast osoby starsze i niestudiujące mają prawo do otrzymania ubezpieczenia z tytułu umowy zlecenia. Zatem takie osoby tylko w przypadku pracy na umowę o dzieło muszą same zadbać o ubezpieczenie, jeśli chcą takie posiadać.