Od czego zależy cena?
Na jej wysokość ma wpływ rodzaj i typ samochodu, którym jeździsz, jego rok produkcji czy pojemność silnika. Ale nie tylko, przy wyliczaniu składki ubezpieczyciel bierze też pod uwagę twój wiek, staż jako kierowcy, a nawet miejsce zamieszkania. Im mniejsza miejscowość, tym mniej wypadków, a co za tym idzie – cena polisy niższa. Na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych znajdziesz kalkulator, który pozwoli ci obliczyć orientacyjny koszt polisy.
Kiedy przysługują zniżki?
Masz na nie szansę, gdy jeździsz nowym samochodem (20 proc.) wyposażonym w silnik o małej pojemności do 900 cm3 (5 proc.), bezawaryjnym (towarzystwa ubezpieczeniowe mają listy niepsujących się modeli aut). Zniżka przysługuje także za bezszkodową jazdę (za każdy rok 10 proc., maksymalnie 60 proc.), za kontynuację ubezpieczenia (5–20 proc.), jednorazową wpłatę składki (10 proc.). Na ulgę w cenie polisy mogą też liczyć panie – wielu ubezpieczycieli uważa, że jeżdżą ostrożniej od mężczyzn i tym samym powodują mniej wypadków.
Jak wykupić polisę OC?
Nie musisz nawet spotykać się z agentem ani iść do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. Teraz możesz kupić polisę, nie wychodząc z domu. Wystarczy zadzwonić lub skorzystać z Internetu. Oszczędzasz czas i pieniądze, bo polisy on-line są tańsze od tradycyjnych (nawet o 10 proc.).
Kupując polisę przez Internet lub telefon, warto zrobić to 2–3 tygodnie przed upływem terminu starego ubezpieczenia. Będziesz miała pewność, że otrzymasz dokument na czas. Zamawiając polisę przez telefon, składkę za nią płacisz na poczcie. W przypadku Internetu transakcji dokonujesz przelewem lub kartą kredytową. Polisa zostanie ci przesłana pocztą (zwykle priorytetową) lub kurierem.
Warto wiedzieć!
Maksymalne odszkodowanie z polisy OC wynosi:
- 300 tys. euro dla szkód materialnych (np. uszkodzony samochód).
- 1,5 mln euro dla szkód osobowych (uszczerbek na zdrowiu).