Rozdzielność majątkowa - jak o nią wystąpić i co nam daje

Chciałabyś wystąpić o rozdzielność majątkową ze współmałżonkiem? Mecenas Eliza Kuna tłumaczy, jak to zrobić i jakie korzyści pojawiają się wraz z tą decyzją.
Agata Bernaciak / 26.01.2018 11:23

Rozdzielność majątkowa jest jednym z ustrojów małżeńskich, bardzo często mylonym ją z pojęciem intercyzy czy podziału majątku. Rozdzielność majątkową można uzyskać na dwa sposoby - drogą notarialną i drogą sądową.

Dlaczego warto zdecydować się na rozdzielność majątkową ze współmałżonkiem?

Najczęściej na tę drogę decydują się pary, w których jeden z partnerów prowadzi ryzykowną działalność gospodarczą. Dzięki temu rozwiązaniu ewentualne długi nie obciążają majątku drugiego współmałżonka. Częstą przesłanką jest także duża różnica w dochodach. Trzecim powodem decydowania się na rozdzielność majątkową jest zaś kres małżeństwa, podczas którego nie dochodzi do wzajemnego obarczania się długami.

Co tak naprawdę daje nam instytucja rozdzielności majątkowej? Więcej informacji znajdziesz w naszym materiale wideo, w którym polskie przepisy prawne tłumaczy mecenas Eliza Kuna.

Mecenas Eliza Kuna – adwokat, ekspert w zakresie prawa rodzinnego i cywilnego. Ma za sobą ponad 1000 zakończonych spraw sądowych. Od ponad 5 lat jako popularyzatorka prawa i komentatorka w mediach ogólnopolskich w sposób przystępny wyjaśnia skomplikowane zagadnienia prawne. Doświadczenie zdobywała w uznanych kancelariach i firmach międzynarodowych. Od lat wspiera kobiety, zarówno jako adwokat i pracodawca. Prowadzi kancelarię w Warszawie, która zatrudnia znakomite warszawskie prawniczki. Prywatnie żona i matka. Więcej informacji: facebook.com/Kancelaria Kuna

Polecamy!

Jak wystąpić o separację? Co zmienia w naszym życiu?

Jak obliczyć wysokość alimentów? Przekonaj się!