Nowe przepisy w prawie rodzinnym

rodzina, rozwód, alimenty, przepisy, prawo, finanse
Koniec alimentów na dorosłe dzieci, nowe przepisy dotyczące macierzyństwa. To tylko niektóre zmiany w znowelizowanym kodeksie rodzinnym.
/ 06.10.2009 08:20
rodzina, rozwód, alimenty, przepisy, prawo, finanse
Od czerwca obowiązuje wiele nowych przepisów dotyczących rodziny Warto je poznać, bo w istotny sposób zmieniają m.in. kwestie finansowe między rodzicami a dziećmi.

Opieka nad dzieckiem
Przy rozwodzie sąd zwykle przyznawał obojgu rodzicom władzę nad dzieckiem. Obecnie, gdy dorośli decydują się żyć osobno i wnoszą pozew o rozwód, muszą dołączyć do niego pisemne porozumienie w kwestii wykonywania przez nich władzy rodzicielskiej. Powinno ono zawierać informację, czy oboje będą mieli pełnię władzy, z którym z nich dziecko zamieszka i jak będą wyglądały kontakty z nim tego z rodziców, który odchodzi z domu. Oboje rodzice muszą taką deklarację podpisać.

Jeśli takie porozumienie nie zostanie dołączone do pozwu, wówczas te kwestie muszą zostać rozstrzygnięte na pierwszej rozprawie w sądzie. Gdy rodzice nie będą potrafili porozumieć się między sobą, o władzy rodzicielskiej zdecyduje sąd. Może powierzyć jej wykonywanie jednemu z małżonków, jednocześnie ograniczając ją drugiemu lub pozbawić władzy tego, który mieszka osobno.

Mama? Kto nią jest?

Obowiązujące od czerwca przepisy po raz pierwszy poruszają kwestię macierzyństwa. Zgodnie z nimi mamą jest ta kobieta, która dziecko urodziła. To określenie ma zapobiec ewentualnym problemom z ustalaniem macierzyństwa, np. przy coraz popularniejszym „wynajmowaniu brzucha”, czyli umowie zawartej z tzw. surogatką (kobietą, która rodzi dziecko na zamówienie bezdzietnego małżeństwa).

Druga ważna zmiana dotyczy zaprzeczenia macierzyństwa (do tej pory możliwe było tylko zaprzeczenie ojcostwa). Z takim pozwem może wystąpić matka biologiczna, kobieta wpisana w akcie urodzenia jako matka oraz prokurator (ale tylko wtedy, gdy wymaga tego dobro dziecka). Termin na wniesienie pisma wynosi 6 miesięcy od sporządzenia aktu urodzenia dziecka.

Porady finansowe - forum >>


Alimenty tak, ale…
Do niedawna obowiązek alimentacyjny ciążył na rodzicach do momentu, dopóki dziecko nie było w stanie samodzielnie się utrzymać. A zatem musieli płacić np. na „wiecznego” studenta. Obecnie mogą uchylić się od alimentów, jeśli udowodnią, że jest to dla nich zbyt duże obciążenie lub ich dorosła pociecha nie dokłada należytych starań, by „pójść na swoje”.

Ustalenie ojcostwa
Ma miejsce wówczas, gdy mężczyzna oświadczy przed kierownikiem USC, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka to potwierdzi (na załatwienie tej sprawy są 3 miesiące). Istotna zmiana dotyczy nieletnich ojców – mężczyzna, który ukończył 16 lat, nie musi już mieć zgody rodziców na uznanie dziecka. Oświadczenie może złożyć samodzielnie przed sądem opiekuńczym.

Warto wiedzieć
Zgodnie z przepisami to rodzice zarządzają majątkiem dziecka. Ale… sąd może teraz nakazać zrobienie inwentarza majątku. Ma też prawo zobowiązać rodziców, by go powiadamiali o wszystkich ważniejszych zmianach w stanie majątku. Może też ustalić, do jakiej wartości rodzice mogą podejmować decyzje w kwestii np. papierów wartościowych czy pieniędzy należących do dziecka.

Redakcja poleca

REKLAMA