Jakie dokumenty są potrzebne aby zarejestrować dziecko

dziecko, niemowlę, bobas, urząd stanu cywilnego, akt urodzenia
Choć każdy urząd onieśmiela, do tego trzeba pójść koniecznie. I to zaraz po porodzie. W USC zarejestrujesz swojego bobaska.
Milena Oszczepalińska / 01.06.2015 09:50
dziecko, niemowlę, bobas, urząd stanu cywilnego, akt urodzenia


Rejestracja dziecka w USC


Dokumenty najlepiej przygotować jeszcze przed porodem (warto wcześniej dowiedzieć się w urzędzie stanu cywilnego, jakie będą potrzebne).
  • Smyka rejestrujesz tam, gdzie przyszedł na świat, czyli w tym USC, do którego przypisany jest szpital. Jeśli maluch urodził się z dala od  domu (bo byliście w podróży), możesz zgłosić się do swojego USC. Wymaga to czasu (protokół zgłoszenia wędruje między urzędami) i pieniędzy (uiścisz opłatę skarbową – 11 zł).
  • Na zarejestrowanie smyka w USC masz 21 dni od jego urodzenia. Jeśli nie zrobisz tego w terminie, wtedy akt urodzenia dziecka zostanie sporządzony z urzędu (mama malucha dostanie wcześniej wezwanie). Jeśli i to przegapisz, imię dziecka wybierze kierownik USC!


Dokumenty niezbędne do rejestracji dziecka w USC

Na ich podstawie urzędnik USC przygotuje akt urodzenia dziecka (dostaniesz jego trzy skrócone odpisy). Zarówno rejestracja, jak i odpisy są bezpłatne. Odbierzesz je od ręki.
  • Pisemne zgłoszenie urodzenia. Składa się z dwóch części. Pierwszą wypełnia szpital zaraz po narodzinach dziecka i sam przekazuje dokument do USC. Znajdą się tu m.in. informacje o mamie, terminie i miejscu porodu. Drugą część zgłoszenia wypełnia urzędnik, gdy zjawisz się w USC. Wpisuje m.in. dane ojca, imiona dziecka, stan cywilny, wykształcenie rodziców.
  • Dowody osobiste rodziców. Potrzebny jest też odpis skrócony aktu małżeństwa. Jeżeli mama dziecka jest panną, warto, by miała odpis skróconego aktu urodzenia (przyspiesza to rejestrację). Od rozwódki wymaga się skróconego odpisu aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie.


Zobacz też:

 


Uznanie dziecka przez ojca w USC

Jeśli rodzice nie są małżeństwem, ojciec może uznać malca podczas rejestracji (lub wcześniej albo po sporządzeniu aktu urodzenia). Oświadczenie składa przed kierownikiem USC. Później urząd informuje biuro ewidencji ludności o nowym dziecku, by je zameldować. Malec otrzymuje też PESEL mniej więcej 10 dni od rejestracji. Po numer trzeba zgłosić się do biura ewidencji ludności.      

To ważne!

Od 13 czerwca 2009 obowiązują zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Oto one:
  • Uznanie ojcostwa. Będzie mógł je złożyć mężczyzna, który skończył 16 lat, a nie jak do tej pory – 18 lat.
  • Nazwisko dziecka. Jeśli rodzice są małżeństwem, smyk może nosić nazwisko mamy lub taty (jeżeli mają inne) lub nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska mamy i ojca. Jeśli mama ma podwójne nazwisko, to nazwisko dziecka może się składać z jednego członu jej nazwiska.


Zobacz też:

Na podstawie artykułu z magazynu "Mamo to ja"

Redakcja poleca

REKLAMA