prawo, finanse, kobieta

Co się zmienia w prawie od nowego roku

Co jakiś czas dowiadujemy się o kolejnych inicjatywach dotyczących zmian w przepisach. Wiele z nich na zawsze pozostaje jednak w fazie projektu. Sprawdziliśmy więc, co na pewno zmieni się w tym zakresie w 2010 roku.
/ 12.01.2010 18:41
prawo, finanse, kobieta
Dowody osobiste za 0 zł!
- To dla nas wszystkich bardzo dobra wiadomość. Od 1 stycznia 2010 roku wyrobienie dokumentu tożsamości będzie bezpłatne. Nowy dowód osobisty dostaniemy bezpłatnie niezależnie od tego, czy ubiegamy się o niego po raz pierwszy w życiu, czy też zgubiliśmy go, zniszczyliśmy albo musimy wymienić dokument np. z powodu zmiany nazwiska.

- Do tej pory bez względu na przyczynę wydania nowego dowodu osobistego wnosiliśmy w urzędzie gminy opłatę w wysokości 30 zł.

Wyższa płaca minimalna!
- Wielu z nas raczej nie liczy na podwyżkę. Pocieszający jest więc fakt, że przynajmniej kwota minimalnego wynagrodzenia będzie wyższa i wyniesie 1317 zł, co oznacza, że pracownik na etacie otrzyma na rękę 984,15 zł.

- Oprócz podwyżki minimalnego wynagrodzenia wzrosną też m.in.: wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku pracy, dodatek za pracę w porze nocnej, maksymalna wysokość odpraw z powodu zwolnień grupowych.

Więcej urlopu dla rodziców!
- Dodatkowy urlop dla mamy. Urlop macierzyński będzie składał się z części obowiązkowej i fakulta-tywnej. Część obowiązkowa to dotychczasowy urlop macierzyński: 20 tygodni – gdy kobieta podczas porodu urodzi jedno dziecko, 31 tygodni – jeśli urodzi bliźniaki, 33 tygodnie – trojaczki itd.

Od stycznia mama będzie mogła zostać z maluszkiem dłużej.
Przysługują jej: 2 dodatkowe tygodnie (gdy urodziła jedno dziecko) lub 3 tygodnie (gdy na świat przyszły bliźniaki, trojaczki itp.). Żeby otrzymać dodatkowy urlop macierzyński, kobieta powinna złożyć podanie u pracodawcy co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. W tym czasie otrzymywać będzie zasiłek macierzyński.

- Więcej dni opieki także dla taty.
Ojcowie mają prawo do dodatkowego tygodnia urlopu macierzyńskiego. Muszą tylko złożyć podanie u swojego pracodawcy.

Porady finansowe - forum >>


Koniec legitymacji ubezpieczeniowych
ZUS nie będzie już wydawał ani potwierdzał legitymacji ubezpieczeniowych! Teraz prawo do bezpłatnego leczenia będą potwierdzać inne dokumenty. 
- W przypadku osób zatrudnionych na etat – druk RMUA wydawany przez pracodawcę.
- Dla prowadzących firmę – druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.
- Emeryci i renciści przedstawiać będą legitymację wydaną przez ZUS, KRUS bądź aktualny odcinek renty lub emerytury.
- Rodzina, w której pracuje tylko np. mąż – dowody opłacenia przez niego składki i zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego (czyli druki ZUS, RMUA i ZCNA).

Nowe stawki podatków: za wynajem, dom i psa
Jeśli wynajmujesz komuś mieszkanie lub pokój..., pamiętaj, że z zarobku trzeba rozliczyć się z fiskusem. Do końca roku za wynajem obowiązują dwie stawki, 8 i 20 procent. Od 1 stycznia wszyscy będą płacili 8,5 proc.

Wzrosną podatki lokalne. Dokładnie o ile będą wyższe w twojej miejscowości, nie wiemy, gdyż o takiej podwyżce decydują władze gminy. Znamy natomiast stawki maksymalne. Oznacza to, że nie zapłacisz więcej, niż podajemy poniżej:
- 0,65 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania lub domu,
- 107,85 zł rocznie za posiadanie jednego psa,
- 3,82 zł dziennie opłaty uzdrowiskowej.

Łatwiej i taniej zmienisz bank

Chcesz przenieść swoje konto rozliczeniowo-oszczędnościowe do innego banku? Od nowego roku bank załatwi za ciebie formalności w ciągu 7 dni. Zadba o twoje stałe zlecenia, zamknięcie starego rachunku i przelew gotówki. Jeśli masz umowę na 12 miesięcy lub czas nieokreślony, zrobi to bezpłatnie! 

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych
- Wszyscy, którzy zarejestrują się jako bezrobotni w urzędzie pracy po nowym roku, otrzymają wyższe świadczenie. Przez trzy miesiące zasiłek będzie wynosił 717 zł, a później już tylko 563 zł.

- Przypomnijmy, że do 31 grudnia 2009 roku zasiłek dla bezrobotnych wynosi 575 zł miesięcznie.